Publikováno: v sekci: Aktuality.

Guvernér maďarské centrální banky se vyjádřil, že euro byla strategická chyba. Podle něj totiž zcela chybí prvky úspěšné globální měny.

Guvernér maďarské centrální banky do nedělního vydání listu Financial Times napsal, že euro byla strategickou chybou. Jednotliví členové by podle něj měli mít určitě možnost v příštích desetiletích eurozónu opustit. Doplnil, že ti, kteří v ní zůstanou, by se měli pokusit o vytvoření udržitelné globální měny. György Matolcsy, jehož země není v současné době členem tohoto společenství platícího eurem a podobně jako Česká republika si nestanovila závazný termín na přijmutí eura, svým vyjádřením způsobil další rozruch na scéně.

Euro jako strategická chyba

Podle guvernéra totiž existuje značně škodlivé dogma, že euro bylo takzvaně ‚normálním‘ krokem na cestě směrem ke sjednocení západní Evropy. Vyjádřil se, že společná evropská měna však vůbec nebyla normální, protože podle něj nesplňovala téměř žádný základní předpoklad. Už je to 20 let po zavedení eura a stále chybí prvky charakterizující úspěšnou globální měnu, jako je společný stát, nebo třeba rozpočet, který by představoval aspoň 15 až 20 % HDP eurozóny, ale i ministr a ministerstvo financí eurozóny.

Jak to vidí guvernér

Guvernér maďarské centrální banky György Matolcsy se domnívá, že by Evropa do budoucna měla hledat cesty, jak se dostat z eurové pasti. Podle něj se často zapomíná na to, že Francouzi tuto past vytvořili právě ze strachu před sjednoceným Německem a německou Evropou. Podle guvernéra se tohoto cíle nepodařilo dosáhnout a silné Německo je v současné době opět na scéně. Samotný Berlín právě díky euru, které je nyní slabší než jeho marka a díky kterému mohl ve velkém exportovat, se teď začal cítit v bezpečí a následně zanedbal investice do infrastruktury i nového průmyslu, současně zmeškal digitální revoluci, velkou měrou podcenil nástup Číny a v neposlední řadě se mu nepodařilo vytvořit panevropské firmy schopné čelit značné globální konkurenci.

Výhled do budoucna

Podle maďarského guvernéra by se nyní Evropané měli vzdát snu o mocnosti, jejíž měna by dokázala konkurovat Spojeným státům a dolaru. Tento sen totiž podle něj vedl ke skryté i otevřené válce USA proti eurozóně a Evropské unii. Na závěr také guvernér vyzval k reformě Maastrichtské úmluvy, jenž v roce 1992 stanovila podmínky pro přijetí eura. Otevřená kritika si jistě vyvolá i bouřlivé reakce.

Sdílet