Lidé nemají mít podle Evropské komise takzvaně díry v peněženkách. Jde o systém podpory krátkodobého zaměstnávání lidí, kteří by jinak přišli o práci kvůli obrovským ekonomickým dopadům koronaviru.
Evropská komise navrhla systém podpory krátkodobého zaměstnávání lidí, takzvaný kurzarbeit. Tito lidé by jinak mohli přijít o svou práci kvůli ekonomickým dopadům pandemie šířícího se koronaviru. Státy by měly kurzarbeit podporovat, aby zmírnily sociální následky pandemie. Zprávu oznámila předsedkyně EK Ursula von der Leyenová. Další podrobnosti o evropském financování systému nesdělila. Státní podporu krátkodobých pracovních míst zavedlo také Česko a mnohé další země.
Kurzarbeit
Státy by podle komise měly zabránit velkému nárůstu nezaměstnanosti, který již v minulosti doprovázel finanční krizi z roku 2008. Členské země by měly převzít část plateb za mzdy u těch lidí, kteří pak místo toho, aby byli propuštěni, budou moci vykonávat alespoň částečně svou dosavadní práci. Podle Ursuly von der Leyenové tak lidem nevzniknou díry v peněženkách, dál budou moci platit nájmy, energie a kupovat potřebné věci. A to bude mít pozitivní dopad na ekonomiku.
Systém Sure
Systém Sure by měl pomoci hlavně nejzasaženějším státům, jako je Itálie a Španělsko. Jejich vlády se v současné době snaží získat ze společných zdrojů co největší podporu pro unijní ekonomiky pro rychle přicházející období neodvratitelné recese, kam se řadí i emise koronových dluhopisů. Tradičně šetrné státy, jako je třeba Německo a Nizozemsko s tím ale vůbec nesouhlasí. Navíc předsedkyně komise neuvedla, z jakých zdrojů chce EK systém podporu kurzarbeitu financovat.
Podle zástupců malých podnikatelů je český Kurzarbeit složitý a slabý
Systém by se měl podle malých podnikatelů sjednotit, zjednodušit a zvýšit. Požadavky Asociace malých a středních podniků a živnostníků jsou jasné. Jedním z požadavků je sjednocení režimů kurzarbeitu. Vláda rozdělila postižené firmy na 5 kategorií podle míry útlumu, kterou karanténa způsobila. Firmám obecně vadí i složitost procesu. Metodiku žádostí a schvalování má vláda zveřejnit až 1. dubna. Náhrady jsou nízké a zejména s dětmi to lidé nejsou schopni ustát.