Publikováno: v sekci: Aktuality.

Hospodářství EU je kvůli pandemii způsobené důsledkem šíření koronaviru v troskách. Evropská komise očekává letošní propad o rekordních 7,4 % a snížila původní odhad o 9 procentních bodů. V zemích, kde je zavedeno euro, bude propad ještě o 3 desetiny procentního bodu výraznější.

Onemocnění covid-19 zastavilo provoz podniků ve všech zemích EU, ale propad nejvíce zasáhne jihoevropské země. Řecko se propadne o 9,7 %, Itálie o 9,5 % a Španělsko o 9,4 %. Německo čeká propad o 6,5 % a Franci o 8,2 %. Nejlépe je na tom Polsko, kterému klesne HDP o 4,3 %. Česká ekonomika se propadne o 6,2 % a slovenská o 6,7 %.

Koronavirová krize

Celkový objem investic podle odhadu klesne v celé Evropské unii a zemích platících eurem o více než 13 %. Nezaměstnanost v EU vzroste z loňských 6,7 % na 9 %. V eurozóně bude propad 8,1 % z loňských 7,5 %. Meziroční inflace, kterou se Evropská centrální banka – ECB kvůli podpoře hospodářského růstu snaží udržovat pod 2 %, letos v 27 v zemích EU klesne průměrně na 0,6 % a v eurozóně na 0,2 %. Státy EU předběžně schválily balíček okamžitých stimulů v objemu 540 miliard eur, v přepočtu 15 bilionů korun. Vyjednávání se ale potáhnou v řádu mnoha měsíců.

Češi pocítili propad příjmů

Podle dubnového průzkumu NMS Market Research pro Raiffeisenbank provedené mezi 1066 respondenty už téměř 40 % Čechů pocítilo dopad pandemie a klesly jim příjmy. Příjmy se snížily z 50 % těm, co mají děti na základní škole. Asi 33 % z nich má finanční rezervu na 4 a více měsíců, 42 % maximálně na 1 měsíc. Lépe zabezpečení jsou lidé s vysokoškolským vzděláním a příjmem domácnosti přes 40 000 korun měsíčně. V domácnostech s příjmem do 20 000 korun je 60 % těch, co mají rezervu maximálně na 1 měsíc. O zaměstnání v době krize už přišlo 7 % dotazovaných, 16 % má obavy z jeho ztráty a 78 % Čechů se nebojí.

Češi se bojí utrácet

Tuzemský maloobchod vykázal v březnu nejhlubší meziroční propad od ledna 2001. Český statistický úřad uvedl, že maloobchodní tržby v březnu bez prodejů aut meziročně klesly o 8,9 %. Nejméně se dařilo prodejcům oblečení, obuvi, vybavení pro sport a volný čas. Meziročně o 4 % vzrostly tržby za prodej potravin. Dařilo se internetovým obchodům, ale tržby se významně nezvýšily. Pokles prodejů motorových vozidel byl meziročně o 29,5 % a březnové registrace nových vozidel se meziročně propadly o 36 %. Dubnové registrace automobilů v Itálii i Spojeném království se propadly meziročně o 98 %.