Publikováno: v sekci: Aktuality.

Nejlepším evropským start-upem se stala švédská společnost Mimbly. Uspěla tak v kontinentálním finále soutěže Startup WorldCup. V soutěži byla zařazena i česká společnost MotionLab, která se také kvalifikovala do celosvětového finále v USA.

Vyhlášení v rámci kontinentálním finále soutěže Startup WorldCup proběhlo v Konferenčním centru v Praze. Středeční akce se zúčastnilo celkem asi 350 start-upů z více než 50 zemí světa. O vítězích rozhodovali jak čeští, tak i světoví investoři. Nejlepším evropským start-upem byla vyhlášena švédská společnost Mimbly. Do celosvětového finále v USA se kvalifikovala i Česká společnost MotionLab.

Švédská společnost Mimbly

Švédská společnost Mimbly se zaměřila na úsporu vody v domácnostech. V rámci start-upu vyvinula speciální zařízení, které lze připojit k jedné či k více pračkám v domácnosti. Odpadní voda z praní následně prochází speciálním zařízením s filtrem, jehož životnost se odhaduje na 3  roky. Spoluzakladatelka společnosti Isabella Palmgrenová na konferenci dále uvedla, že úspora vody dosahuje 50 až 70 %. Návratnost ceny zařízení se má dle propočtů uživatelům vrátit přibližně po 2 letech. Kromě úspory vody má toto zařízení zajistit nižší zátěž pro čističky odpadních vod, do kterých se z praček dostávají mikroplasty, nečistoty a látky z pracích prostředků.

Finálovém kolo Startup WorldCup

Ve finálovém kole se utkalo celkem 12 nových start-upů z celé Evropy. Mladé společnosti bojovali o investici ve výši půl milionu dolarů. Globální finále soutěže Startup WorldCup se uskuteční v květnu 2019 v USA. Tam odjede i český start-up MotionLab, který se do finále soutěže dostal vítězstvím v regionálním kole středoevropských start-upů. Společnost MotionLab je cloudová platforma určená pro tvorbu personalizovaných videí v objemu více než 10 000 videí využívaná především pro reklamu.

České projekty start-up

Start-upy jsou nové inovativní projekty a začínající společnosti, které hledají investory pro svůj další rozvoj. Podle průzkumu centra Impact Hub v České republice v roce 2017 vzniklo celkem 32 180 společností a 35 % z nich pak předčasně skončilo. Díky soutěžím, jako je Startup WorldCup mají šanci zviditelnit se, získat finance a uspět.

Sdílet