Publikováno: v sekci: Kryptoměny.

Dohoda o dvou legislativních návrzích na regulaci digitálních plateb a kryptoměn

Tyto dvě opatření musí projít parlamentem kvůli projednání a ratifikaci, předtím než se stanou legislativou.

„Digitální finance jsou pro evropské ekonomické prostředí stále důležitější. Je nezbytné, abychom vytvořili příznivé prostředí pro inovativní společnosti. Zároveň však musíme snížit rizika pro investory a spotřebitele. Věřím, že dnešní dohoda vytváří mezi nimi správnou rovnováhu. Oba dokumenty jsou také prioritami slovinského předsednictví.
Doufáme, že dohody s Evropským parlamentem bude dosaženo co nejdříve“, uvedl ministr financí Andrej Šircelj ze Slovinské republiky.

Marketsin Crypto-Assets (MiCA) věnuje celou kapitolu tokenům s odkazem na aktiva. Jde o typ stablecoinu nebo kryptoměny, ten je na rozdíl od stablecoinů vyroben tak, aby svou hodnotu držel. Tokeny jsou kryty různými měnami, komoditami nebo kryptoměnami.

Podle odborníků má MiCA za cíl regulovat projekty, se kterými přišel před rokem Facebook, zvaný Libra (nyní Diem):
„Je zcela zřejmé, že celý návrh byl navržen s ohledem na projekt Libra“ Dodal Patrick Hansen.

Další dokument, který byl schválen je Digital Operational Resilience Act (DORA). Cíl zákona je vytvoření digitálního operačního rámce odolnosti pro všechny společnosti, které souvisí s ICT, aby bylo možné předcházet a zmírňovat kybernetické hrozby.


Kritika

První zveřejnění MiCA bylo v září 2020, byla součástí balíčku iniciativ v oblasti digitálního financování.
Odkazovala na trh DeFi, který za poslední rok exponenciálně vyrostl i na evropském trhu. Několik odborníků má výhrady
k těmto opatření na kryptotrh, jako je například Martin Erhold „Úspěšní poskytovatelé služeb budou těžit z výhod většího jednotného trhu EU a očekává se konsolidace trhu. Vysoké překážky vstupu na trh EU mohou odradit poskytovatele služeb a emitenty ze třetích zemí od vstupu do EU, čímž hrozí oddělení EU od jiných inovativních trhů“.

Evropská centrální banka (ECB) a Hospodářský a sociální výbor zveřejnily svá stanoviska k návrhu. Dokument bude
v plénu na začátku roku 2022 projednán a poté se o něm bude hlasovat.