Publikováno: v sekci: Aktuality.

Evropské akcie se ocitly v nejprudším propadu tohoto roku. Hlavní akciový index si odepsal téměř 3 %.

Evropské akcie podle hlavního indexu STOXX 600 během středy oslabily téměř o 3 %. Byl to jejich nejhorší den s prudkým pádem v tomto roce. Zvyšující se hrozba obchodní války mezi Spojenými státy a Evropskou unií společně se značně neuspokojivými hospodářskými údaji zvýšily obavy týkající se budoucího vývoje světové ekonomiky. Informace uvedla agentura Reuters.

Akcie

Panevropský akciový index STOXX 600 si odepsal 2,7 % a své obchodování uzavřel na 377,52 bodu. Propad se ale projevil na burzách napříč světem. Všechny velké evropské akciové burzy v tento den zaznamenaly propad o více než 2 % a v některých případech zaznamenané ztráty dokonce překročily 3 %. Hlavní index londýnské akciové burzy FTSE 100 klesl o 3,23 % na 7122,54 bodu. Zaznamenal tak svůj vůbec nejprudší pokles za 3,5 roku. K jeho propadu nejvíce přispěly obavy, že Británii se nepodaří opustit Evropskou unii v rámci dohody.

WTO

Světová obchodní organizace – WTO povolila kvůli nezákonnému subvencování evropského výrobce letadel Airbus Spojeným státům uvalit cla na zboží z Evropské unie v celkovém objemu 7,5 miliardy dolarů, což v přepočtu činí asi 177 miliard korun za rok. Evropská komise současně varovala, že pokud USA svá cla skutečně zavede, EU na to bude reagovat stejným způsobem a zavede cla také.

České akcie

České akcie se v poslední době zhodnotily podle indexu pražské burzy PX za 3 čtvrtletí od začátku roku o 5,6 % a zaostaly za těmi americkými i západoevropskými. Informace vyplývá z výsledků Burzy cenných papírů Praha. Na předních příčkách se drží akcie mediální skupiny CME a od začátku roku se zvýšila jejich cena o 72 %. Akcie antivirové společnosti Avast se zhodnotily o 42 %. Nejvíce se propadly akcie Pegasu, které od začátku roku ztratily až 15 %. Letos se nedaří ani akciím O2, které ztrácí až 10 %.

Sdílet