Publikováno: v sekci: Aktuality.

Naše měna, kterou je stále koruna, má tendenci korigovat své ztráty.

Oproti euru si dokázala naše měna připsat 0,2 % a kurz se dostal na 26,26 CZK/EUR. Pak se ale koruna vrátila zpět na úroveň 26,31 CZK/EUR. Situace na globálních i regionálních trzích se stabilizovala a vládne stav klidného obchodování. Značnou část svého předchozího oslabení si také umazal polský zlotý. Forint pak v konečném závěru zůstal vůči euru téměř beze změn.

Evropské PMI a rychlý růst ekonomiky

Evropské PMI naznačuje rychlý růst ekonomiky. Zveřejnění indikátorů PMI v hlavních zemích eurozóny a pak i za celou měnovou unii v květnových číslech příjemně překvapilo, v červnu se očekává korekce. Průmysl a služby jsou na vysokých hodnotách s naznačením pokračování poměrně rychlého růstu v evropské ekonomice. Důsledkem zřejmě bude posilování eura.

Evropské PMI během června mírně poklesly

V červnu pravděpodobně mírně poklesl kompozitní indikátor PMI z eurozóny díky korekci německého indexu. V minulosti německá čísla především ze zpracovatelského průmyslu výrazně vzrostla. V červnu pokles zasáhne také celoevropský indikátor. Ve Francii nastává mírné zvýšení PMI díky pro trhy příznivého výsledku voleb. Za celý Q2 17 se úroveň evropských PMI ukazuje ve znamení růstu ekonomiky o 0,7 % q/q po 0,6 % v Q1 17. To zvyšuje šanci na utahování měnové politiky ECB a posilování eura.

V oblasti eurozóny roste důvěra spotřebitelů

Dokonce je důvěra spotřebitelů na jedenáctiletém maximu. Indikátor důvěry podnikatelů ve francouzskou ekonomiku je na nejvyšší úrovni od roku 2011 a překonal také odhady trhu. Francouzský HDP bude růst stejným tempem s eurozónou. Spotřebitelská důvěra za celou eurozónu během června vzrostla na -1,3 bodu, tedy jedenáctileté maximum. Díky stabilnímu ekonomickému růstu se zvyšuje i poptávka domácností, utahování na trhu práce a vysoká důvěra v hospodářství.

Další čísla

Polská centrální banka naznačuje zachování současné úrovně sazeb do budoucna. Pomáhá udržovat polskou ekonomiku bez velkých makroekonomických nerovnováh v jejím růstovém tempu. Výhled předpokládá také růst polských sazeb v příštím roce. Ve Spojených státech amerických překvapil zejména červnový index důvěry kansaského Fedu. Euro sice na chvíli proti dolaru mírně oslabilo na 1,116 USD/EUR, pak zase pomalu stoupalo nahoru.

 

 

Sdílet