Publikováno: v sekci: Aktuality.

Výsledky studie jsou doslova alarmující. Většina obchodů s kryptoměnami je totiž podle ní falešných. Burzy podle výsledku studie čísla uměle nafukují, aby tak přilákaly větší pozornost.

Podle výsledků studie je celkové obchodování s kryptoměnami včetně bitcoinu naprosto nepřehledné a transakce mnohdy nedohledatelné. Často tak dochází k mnoha transakcím, kdy současně kupuje právě ten, kdo právě prodává. Všichni lidé, kteří v současné době obchodují s bitcoinem a dalšími stovkami dnešních digitálních měn na trhu, své peníze nejčastěji zhodnocují prostřednictvím obchodování na speciálních burzách. Investiční společnost Bitwise ale nyní aktuálně dospěla k závěru, že téměř 90 % z těch nejvýznamnějších burz své investory očividně klame.

Trh s kryptoměnami

Tím klíčovým zjištěním je fakt, který spočívá právě v tom, že kryptoměnová tržiště záměrně velkou měrou nadhodnocují svůj objem denních obchodů, které na nich proběhnou. Hlavním důvodem je snaha o zvýšení atraktivity zejména u zakladatelů nových digitálních peněz, kteří si ze stovek burz vybírají právě ty, na kterých začnou své digitální peníze do budoucna prodávat. Americká televize CNBC upozorňuje, že každý trh může na takovém úpisu nové měny získat na licenčních poplatcích až 3 miliony dolarů, v přepočtu asi 68 milionů korun.

Jaký je závěr

Například podle Bitwisu se během měsíce března 81 sledovaných tržišť chlubilo právě skutečností, že se na jejich burzách denně v průměru protočí bitcoiny a mnoho dalších kryptoměn v celkové hodnotě 6 miliard dolarů. Dále bylo zjištěno, že reálná denní velikost obchodů, které na daných burzách proběhly, byla nakonec o více než 95 % nižší a v konečném součtu činila asi jen 273 milionů dolarů. Konečná analýza uvádí, že sledované burzy tedy velikost peněžních objemů buď záměrně falšovaly, nebo prováděly takzvaný wash trading. Právě wash trading je druh manipulace, při kterém je prodejcem i kupujícím zcela totožný subjekt. Tento subjekt se pak obvykle snaží vzbudit na oko dojem, že je o obchodování s daným aktivem mnohem větší zájem než je tomu ve skutečnosti.

 

Sdílet