Publikováno: v sekci: Aktuality.

Třetí největší automobilka nevznikne. Fiat a Renault se nespojí díky dohledu francouzské vlády. Podle automobilové společnosti Fiat Chrysler Automobiles totiž momentální politické podmínky neumožňují úspěšně dokončit spojení se společností Renault.

Italsko-americký výrobce automobilů Fiat Chrysler Automobiles známý pod zkratkou FCA oznámil, že s okamžitou platností stahuje nabídku na fúzi s francouzskou automobilovou společností Renault. Ve zprávě bylo uvedeno, že kvůli současným politickým podmínkám ve Francii není bohužel spojení životaschopné. Francouzská vláda vlastní ve společnosti Renault významný podíl ve výši 15 % a měla velmi přísné podmínky v oblasti zachování pracovních míst, způsobu spolurozhodování o řízení společnosti a podmínek pro akcionáře.

Stažení nabídky na fúzi

Stažení fúze společnost FCA oznámila po odložení rozhodnutí o spojení s FCA na žádost francouzské vlády představenstvem společnosti Renault. Dle zdrojů agentury Reuters se Francie pokusila rozhodnutí oddálit a chtěla získat souhlas k fúzi od aliančního partnera Renaultu Nissan Motor, ten se ale zdržel hlasování. Společnost Fiat Chrysler Automobiles pak společnostem Renault a partnerům Nissan a Mitsubishi poděkovala za konstruktivní jednání. Je přesvědčena o výhodách návrhu fúze pro všechny zúčastněné strany a dle agentury DPA vyznělo zdůvodnění dotčeně.

Výsledek zrušené fúze

Spojením automobilek by vznikl třetí největší výrobce automobilů na světě, který by ročně vyráběl 8,7 milionu vozů. Prvenství má společnost Toyota a druhý je Volkswagen. Po přičtení produkce aliančních partnerů japonské automobilky Nissan a Mitsubishi by vyráběly 15 milionů vozů ročně. Prezident Emmanuel Macron sliboval protržní přístup a privatizace, přesto si jeho kabinet chce zachovat vliv na chod společnosti Renault, kterou tak vystavil nejistotě a vysokým nákladům.

Sdílet