Publikováno: v sekci: Aktuality.

Nervozita je vidět i na burze. Před francouzskými prezidentskými volbami utichla i chuť velkých investic.

Neklid a nervozita stoupá i kolem burzy a celkového obchodování. Zatím ale bez větších výkyvů. Sice jsou na scéně ještě krizové scénáře s vypsáním referenda o setrvání Francie v eurozóně, ale velké zvraty již nikdo nečeká. Co se týká rozpětí mezi výnosem francouzského a německého desetiletého dluhopisu, to se nyní vrátilo nad hodnotu 70 bps úrovně, kde se naposledy dlouhodobě pohybovalo až v roce 2012.

Francie a euro krize

Francie už žila i s dvojnásobně vyššími rizikovými přirážkami na dluhopisech na vrcholu euro krize. Nyní také zatím nevidíme, že by se nějak velmi dramaticky přenášel tlak z dluhopisového trhu přímo na akcie francouzských bank. V posledních dnech se projevily ztráty, ale většina z bank nyní dokonce obchoduje asi o 30 % výše, než obchodovala před rokem. Devizový trh nevyznívá ve stylu, že by mělo být euro pod nějakým výrazným tlakem. Na druhé straně je třeba zdůraznit, že na měnovém páru s dolarem nyní mají mnohem větší váhu zadávané sázky na politiku Fedu. Oproti tomu na poli srovnání s japonským yenem jsou v současnosti ztráty eura za se o něco viditelnější pouhým okem.

Vítězství Marine Le Pen očekává mnoho lidí s nadějí

Určitě by se nejednalo o konec Evropské unie, jak tvrdí zlí jazykové. Navíc EU se ukázala jako velký propadák a nic nerozdělilo Evropu tak, jako právě Evropská unie a její zcestné zákony, zákazy a příkazy. I Českou republiku to dostalo mezi země třetího světa a na úroveň otrokářsky pracující montovny za mizivou mzdu pro onen Západ. Žádné velké drama se nekoná ani ve Francii. Většina silných hráčů na trzích zatím vyčkává.

Druhé kolo voleb

Do druhého kola může s Marine Le Penovou postoupit středový a tak trochu reformní Macron, i když vidělo by se po volbách, nebo pravicově tak trochu konzervativní Fillon. Jak víme, před volbami se zpívají jiné písně jako po nich. Z průzkumů vyplývá, že jej ale naopak dohnal radikálně levicový Mélenchon, který má mít na rozdíl od aktuálně druhého Macrona asi odhodlanější voliče a představuje podle komentářů mnohem jistější volbu.

Jak dopadnou volby

Jak víme i u nás, průzkumy si může zaplatit, kde kdo a kde kdo je také může zkreslit a to s jasným cílem podvědomě zviklat voliče. I u nás každý průzkum naprosto tvrdí něco jiného. Klíčovým faktorem tedy bude, jak velká část voličů, která si není zatím vůbec jistá, koho bude volit a dokonce ani, zda k volbám nakonec vůbec dorazí, jak se tito voliči rozhodnou.

Jestliže do druhého kola skutečně postoupí dva radikální kandidáti, trhy to ohromí asi skutečným strachem z dalšího rozdrobení EU a především také celkové eurozóny. Jakmile postoupí naopak s Marine Le-Penovou některý z umírněnějších kandidátů, pak se to na trzích projeví relativně velkou úlevou na trzích a obchodování se bude zase zlepšovat. Jak to dopadne v druhém kole prezidentských voleb, a k tomu i pak v parlamentních volbách, se netrpělivě očekává.