Publikováno: v sekci: Aktuality.

Společnost Gazprom dokončil výstavbu plynovodu Turkish Stream až na hranice Turecka i na území Ruska.

Společnosti Gazprom se vede dobře a nedává si malé cíle. Momentálně již společnost Gazprom dokončila výstavbu plynovodu Turkish Stream na území Ruska a následně uložila první potrubí i na území Turecka. South Stream Transport b.v. je dceřiná společnost Gazpromu, která tento plynovod buduje.

Gazprom a South Stream Transport b.v.

Celkově již společnost Gazprom postavila 448 kilometrů Turkish Streamu. Společnost South Stream Transport to uvádí ve své zprávě a celá stavba jde přesně podle plánu. Bez jakýchkoliv komplikací bylo v rekordně krátkém čase během necelých 6. měsíců postaveno už 25 % celkové námořní části. Aktuálně bude plavidlo Spirit of Allseas  pokračovat v další v pokládce potrubí směřující až do místa pobřežní křižovatky nacházející se v Turecku. Oba řetězce daného plynovodu se nakonec spojí na pozemcích ležících nedaleko obce Kyykoy.

Plavidlo Spirit of Allseas

Plavidlo Spirit of Allseas ukládá v průměru asi 4 kilometry potrubí každý den. V posledních týdnech dokonce proběhl rekord, když položilo 5,15 kilometrů jen během 1. listopadu. Hloubka Černého moře na hranicích Ruska a Turecka dosahuje 2171 metrů, což je jedna z nejhlubších částí tohoto Turkish Streamu.

Gazprom a výstavba Turkish streamu

Společnost Gazprom staví plynovod Turkish Streamu od května. Výstavba prvního plynovodu o kapacitě 15,75 miliardy metrů krychlových má být dokončena v březnu příštího roku. Plynovod je určen pro dodávky plynu do Turecka. Druhý plynovod se stejnou kapacitou bude určený pro přepravu plynu do jihovýchodní Evropy a měl by být dokončen v roce 2019. Společnost Gazprom urychluje výstavbu Turkish stream také kvůli americkým sankcím. Ruský plynárenský monopolní podnik se obává, že sankce navrhované Senátem USA, mohou právě tento projekt ukončit.

Sdílet