Publikováno: v sekci: Aktuality.

Je to velice nečekaný, ale všemi nadšeně vítaný krok. Společnost GE Money Bank, která spadá pod mateřskou GE Capital, před pár dny oznámila, že plánuje IPO – tedy že chce veškeré své kmenové akcie dát k dispozici na pražskou burzu.

Pro Burzu cenných papírů Praha je to velká událost. GE Money Bank by se totiž tímto významným krokem stala teprve třetí bankovní společností, která by se po Erste a Komerční bance začala na pražské burze obchodovat. A zároveň by šlo teprve o čtvrtou společnost z finančního sektoru, jejíž akcie by tu byly všem investorům k dispozici.

Plány na růst

Společnost ani její „matka“ GE Capital ještě neoznámily přesné detaily, ale IPO je už v plánu a firma dělá vše pro to, aby se vstup na pražskou burzu podařil co nejdříve. Umístí na ni drtivou většinu svých kmenových akcií, které nabídne institucionálním investorům. Obchodovat by se měly na Prime Marketu a podle ředitele GE Money Bank Tomáše Spurného jde o zásadní moment, kterým banka vstoupí do další fáze svého růstu. Ten je také cílem této akce – společnost se totiž podle všeho hodlá zbavit velké části svých aktiv z finanční oblasti a vzápětí chce ve značné míře začít investovat do průmyslového podnikání. Což je velký krok vpřed, ale i stranou, což ovšem vedení společnosti plánuje už dlouho, a to minimálně od dubna loňského roku.

Dosažení cílů

Spurný si myslí, že GE Money Bank je ve velmi konkurenceschopné pozici a má tak silnou distribuční síť, že pro ni nebude problém dosáhnou očekávaných cílů. Stejně optimisticky to vidí i prezident GE Capital Richard A. Laxer: „IPO ještě posílí postavení banky coby klíčového hráče na českém bankovním trhu a umožní tak naplnit plány na její další růst. GE Capital bude s bankou i nadále spolupracovat tak, aby zajistila hladký přechod k její nezávislosti.“ GE Capital plánuje mít ve své dceřiné firmě ještě minimálně po dobu půl roku menšinový podíl, aby nad ní měla alespoň částečnou kontrolu. Pak se asi úplně odpoutá a půjde za svými dalšími cíli.

Sdílet