Publikováno: v sekci: Aktuality.

Průzkum společnosti Bank of America Merrill Lynch poukázal na velmi znepokojivý fakt. Podle jeho výsledků je globální recese doslova za dveřmi.

Podle průzkumu společnosti Bank of America Merrill Lynch – BAML přinesl své výsledky. Podle něj téměř 38 % investorů očekává, že se světová ekonomika během roku znovu dostane do recese. Jde o nejvyšší podíl respondentů předpovídajících globální recesi za 10 let. Podíl respondentů očekávajících recesi se tak zvýšil ze 34 % v srpnovém průzkumu na stávajících 38 %. Asi 59 % respondentů však zůstává zcela klidná a považuje recesi za velmi nepravděpodobnou. Zřejmě si ji ani nedokážou představit. Výsledky zveřejnila agentura Reuters.

Obchodní válka mezi USA a Čínou

Jen 30 % respondentů očekává, že probíhající obchodní konflikt mezi Washingtonem a Pekingem bude vyřešen ještě před prezidentskými volbami ve Spojených státech, které se mají uskutečnit v příštím roce. Právě dvě největší ekonomiky světa, USA a Čína, spolu od loňského roku vedou velkou obchodní válku a vzájemně na sebe uvalují cla. Celkem 38 % respondentů označilo tento obchodní konflikt za nový běžný stav a nijak se jím nenechává ovlivnit.

Globální recese

Recese či krize přichází vždy ve vlnách a z historie víme, že to není nic neobvyklého. Za sílícími obavami z příchodu další globální recese stojí zejména nepřehlédnutelné zpomalování růstu globální ekonomiky, ale i zesilující napětí v obchodních vztazích a zesilující politická nejistota. Upozorňuje se i na nekončící brexit a přísnější monetární politiku.

Jak jsou na tom Češi

Ze studie Allianz Global Wealth Report 2019 analyzující úspory a dluhy v 53 zemích světa vyplývá, že celkové bohatství domácností v loňském roce ve vyspělých i v rozvojových zemích mírně kleslo o 0,1 %. Trend se však ČR vyhnul a bohatství českých domácností vzrostlo o 4,4 %. Češi i nadále zůstávají nejbohatší ze zemí bývalého východního bloku. V průměru jsou 2,5x bohatší než Slováci. V žebříčku navíc oproti loňsku postoupili o jednu příčku na 25. místo.

Výsledky studie

Hrubá finanční aktiva zahrnují hodnotu veškerého movitého i nemovitého majetku průměrného občana a čistá hodnota finančního bohatství představuje veškerý movitý i nemovitý majetek s odečtenými dluhy. Průměrné čisté bohatství na obyvatele činilo v roce 2018 v ČR 16 785 eur, podle aktuálního kurzu 434 000 korun a stouplo z 15 290 eur, tedy 390 000 korun. Míra zadluženosti českých domácností činila 34,6 %, což je mnohem víc než v zemích východní Evropy s regionálním průměrem 23,6 %, ale naopak méně než ½ úrovně zadluženosti západní Evropy.

Sdílet