Společnost Alphabet, pod níž spadá i světoznámý internetový gigant Google, zveřejňuje jednu novinku za druhou. Nejprve uvedla, že začala využívat umělou inteligenci z lepšímu fungování svých serverů, pak svými hospodářskými výsledky nadchla už i tak natěšené investory a nyní oznámila, že začala spolupracovat na revolučním projektu z oblasti bioelektronické medicíny.
Poslední novinkou, která se v Alphabet odehrává, je spolupráce s největší farmaceutickou společností ve Velké Británii, GlaxoSmithKline. Společně se pokusí zjistit, jak efektivně využívat elektrických signálů k léčbě závažných onemocnění. Projekt nese název Galvani Bioelectronics a Alphabet v něm má přes svou další dceřinnou společnost Verily Life Sciences mít 45procentní podíl, zbytek bude patřit farmaceutické firmě. Obě shodně informují, že v příštích letech do výzkumu investují 715 milionů dolarů a projekt potrvá nejméně sedm let.
Úžasné výsledky
Akcionáři Alphabet firmě fandí a ona jim oplácí velkými zisky. Na konci července zveřejnila výsledky za druhý kvartál letošního roku a předčila jimi už i tak velká očekávání analytiků. Tržby společnosti činily 17,53 miliardy dolarů, přičemž před rokem to bylo 14,35 miliardy. Očištěný zisk na akcii se tak z loňských 6,99 dolarů dostal na 8,42 dolarů za kus, přišemž analytici očekávali 8,03 dolarů za akcii. Firma byla zisková nejen díky vysokým výnosům z reklam, ale vydělala i na prodeji softwarových řešení pro firmy. A investoři její aktuální výsledky velmi ocenili – krátce po zveřejnění stouply ceny akcií o 3,5 procenta.
Svůj vliv na růst cen akcií má jistě i nedávná zpráva přímo od Googlu, který se pochlubil, že k lepší práci svých serverů nově používá inteligentní technologii, kterou vymyslela společnost DeepMind a jíž původně využívala pro své počítačové hry. Google firmu koupil v roce 2014 a nyní její vynález úspěšně zavedl ve svých datových centrech, a to zejména k úspoře energie.