Publikováno: v sekci: Aktuality.

Konkurenční společnost Hays Travel se rozhodla, že koupí pobočky společnosti Thomas Cook a tím zachrání 2 500 zaměstnanců před nezaměstnaností.

Rozsáhlou síť kamenných poboček zkrachovalé cestovní kanceláře Thomas Cook, kterou můžeme vidět na hlavních třídách britských měst, nyní koupí konkurenční společnost Hays Travel. Díky tomu nepřijde 2 500 pracovníků o zaměstnání. Informaci zveřejnila agentura Reuters s odvoláním na britský insolvenční úřad. Společnost Thomas Cook je nejstarší cestovní kancelář světa. V minulém měsíci však zkrachovala a je v likvidaci.

Společnost Hays Travel

Společnost Hays Travel zakoupí všechny pobočky a celkem jde o 555 kamenných provozoven. Všeobecně se předpokládá, že současně zaměstná 2 500 bývalých zaměstnanců společnosti Thomas Cook, kteří v nich doposud pracovali. Podle britského insolventního úřadu Společnost Hays Travel už od krachu Thomase Cooka přijala 421 jeho bývalých zaměstnanců a mnoha dalším nabídla práci. Počet poboček se po nákupu ztrojnásobil, společnost má dvakrát více zaměstnanců a předpokládá, že si se zakoupením poboček udrží i jedny z nejtalentovanějších lidí v oblasti cestovního ruchu. Společnost Hays Travel vlastní generální ředitel John Hays a předsedkyně představenstva Irene Haysová. Společnost má za sebou 40 let úspěšní činnost. Cestovní kancelář sídlí v Sunderlandu na severovýchodě Anglie a v roce 2018 její tržby přesáhly jednu miliardu liber, v přepočtu téměř 30 miliard korun.

Konec Thomase Cooka

Hodnotu aktiv zkrachovalé cestovní kanceláře Thomase Cooka vyhodnocuje likvidátor. Auditorská společnost KPMG dohlíží na proces v maloobchodní divizi. Ve společnostech, které se staraly o údržbu letadel, zaštiťuje likvidaci letecké divize a cestovního operátora poradenská firma Alix Partners. Šéf švýcarského původu jménem Peter Fankhauser si vedle ročního platu 725 000 liber, v přepočtu asi 21,3 milionu korun a firemních benefitů ve výši 82 000 liber si navíc nechal platit penzijní příspěvek ve výši 217 000 liber. Před krachem inkasoval pětiletý bonus ve výši 8,9 milionu liber, tedy přes 259 milionů korun. Celkově si vedení firmy pod jeho taktovkou od roku 2014 vyplatilo bonusy ve výši 20 milionů liber, tedy 586 milionů korun.

Sdílet