Publikováno: v sekci: Aktuality.

Úspěšný investor Michael Burry, který vydělal vysoké částky na minulé krizi, informovat o dalším spouštěči přicházející krize.

Investora jménem Michael Burry znáte z filmu The Big Short neboli Sázka na nejistotu. Ten popisuje, jak vydělat na finanční krizi. V rozhovoru pro agenturu Bloomberg uvedl, že investice do indexů a dalších forem pasivního investování je dalším možným spouštěčem finanční krize. Je to velmi podobné, jako u hypotečních a jiných derivátů na startu globální ekonomické krize, která proběhla 10 let zpátky.

Pasivní investice

Podle úspěšného investora pasivní investování nadhodnocuje aktiva, na které je navázáno. Přirovnává to k CDO – obligacím, které agregovaly nesplácené a toxické hypotéky. Podle něj není určování ceny dáno fundamentem aktiva, ale masivním přílivem kapitálu do uvedených nástrojů. Většina bublin v minulosti má stejný průběh. Čím déle trvají, tím horší mají následky. Právě Michael Burry byl jedním z prvních investorů, který označil hypoteční deriváty v USA za rizikové a vydělal na nich.

Michael Burry

Michael Burry vede fond Scion Asset Management, kde spravuje portfolio o hodnotě 340 milionů dolarů, v přepočtu asi 8 miliard korun. Jeho chování na počátku finanční krize zpracoval Michael Lewis v knize The Big Short, která byla v roce 2015 zfilmována v oskarovém snímku. Na nebezpečí přetlaku indexových investic upozornil i šéf společnosti DoubleLine Jeffrey Gundlach a označuje ji za nebezpečnou mánii.

Indexové investování

Rostoucí akcie získává v indexu vyšší váhu a přikoupí indexový fond. Vznikne spirála a každý nákup generuje další nákup nehledě na fundament. Indexové investování kritizuje i šéf fondu Vltava Daniel Gladiš. Od minulého století bylo zaznamenáno na americkém akciovém trhu 5 krachů se společným průvodním jevem. Finanční inovace a nové produkty šly v masovém měřítku do nebezpečného extrému.

Odhad

Podle odhadu banky Merrill Lynch se investice do akcií formou pasivního investování, tedy do indexů a nástrojů složených z jednotlivých titulů, z 1/2 podílí na celkovém objemu investovaných peněz na trhu. Za posledních 10 let makléři do indexových produktů vložili 3 biliony dolarů.