Publikováno: v sekci: Aktuality.

Bitcoin (BTC) se 17. května vrátil na 30 500 dolarů v naději, že se podaří předejít opakovanému testu maxim z roku 2017.

Data z Cointelegraph Markets Pro a TradingView ukázala, že BTC/USD stoupá poté, co se přiblížil k předběžnému navázání na 30 000 dolarů. 

Přesto se dvojice ve vícedenním rozmezí měla teprve rozhodnout pro smysluplnou trajektorii směrem nahoru či dolů, zatímco volatilita do nového týdne opadla.

V obavách, že by ji zásadní retracement mohl dostat pod desetiměsíční minima z minulého týdne, nabídl populární analytik Credible Crypto optimističtější alternativu. Na základě historických norem na Twitteru tvrdil, že Bitcoin má jen malý impuls k tomu, aby znovu otestoval 20 000 dolarů nebo méně.

„Argument pro 13K-14K $BTC na základě předpokladu, že minulé velké medvědí trhy vedly k 80% propadům, je zásadním předpokladem – že 65K byl vrchol cyklu,“ napsal.

„Je to stejný předpoklad, který lidé udělali na 30k v červnu 2021 před tím, než jsme se sešli k novému ATH 65K o 3 měsíce později.“

Jak nedávno informovala společnost Cointelegraph, pohotovostní plány pro takovou událost jsou již zřejmě připraveny, přičemž MicroStrategy – společnost s největší firemní Bitcoin pokladnou – je dokonce připravena odkoupit dodávky, aby zastavila pád.

Na otázku, zda by společnost BTC/USD mohla během krachu COVID-19 v březnu 2020 zopakovat návrat ze svých maxim z roku 2019 poblíž 14 000 dolarů na 3 600 dolarů, byla společnost Credible Crypto stejně skeptická. 

„To jsem nečekal. Je to možné? Ano, ale jak už jsem řekl dříve, retest maxim předchozího cyklu se ještě nikdy nestal – takže to považuji za vysoce nepravděpodobné,“ reagoval.

Pro přispěvatele z Cointelegraphu, Michaëla van de Poppeho šlo o to, aby americký dolar zchladil svůj býčí běh oproti ostatním fiat měnám, aby poskytl rizikovým aktivům určitý oddechový čas.

Americký dolarový index (DXY) by měl podle jeho prognózy sestoupit ze svých dvacetiletých maxim ve výši 105 bodů.

„Když se podívám na současný stav DXY, myslím, že tento scénář dotáhneme do konce. Za předpokladu, že se dočkáme nějakého nápravného kroku, byla maxima smetena kvůli likviditě. Ztrácíme 103,7 bodu a myslím, že tady dostaneme větší tlak na snižování -> riskování aktiv nahoru,“ tweetoval 16. května.

Sentiment rezonuje s následky března 2020 

Údaje o náladách na trhu zatím odrážely většinový konsenzus napříč kryptografií – že nyní se může stát cokoliv, přičemž předpojatost bude pevně vychýlena na stinnou stranu.

Index Fear & Greed, ukazatel nálady napříč trhy, dosáhl 17. května 8/100, což je nejnižší hodnota od 28. března 2020 – dva týdny po zhroucení vyvolaném koronavirovým uzávěrem. 

Tehdy, stejně jako nyní, se již BTC/USD zotavovala ze svých minim. Při ceně 30 500 dolarů se dvojice oproti předchozímu týdnu zvýšila o 28%.