Publikováno: v sekci: Aktuality.

Investice do akcií společností, které se starají o vodu, dlouhodobě vynášejí. Voda se stává tím nejdůležitějším. Ve Velké Británii se hovoří o budoucím znárodňování.

Do vody úspěšně investuje i Niall Murphy, viceprezident irské investiční společnosti KBI Global Investors. Fond spravovaný irskou investiční společností KBI se v současné době specializuje na investice do společností působících v oblasti vodního hospodářství a technologií, zefektivňujících nakládání s vodou. Fond dlouhodobě překonává výnosnost světového akciového indexu MSCI. Situace do budoucna je ale nejasná. Ve Velké Británii se již nyní mluví o možnosti znárodňování, proto tento fond omezil své investice do akcií zdejších distribučních firem.

Investiční společnost KBI Global Investors

Akcie společností působících v oblasti vodního hospodářství a technologií, zefektivňujících nakládání s vodou nabízejí podle viceprezidenta irské investiční společnosti KBI Global Investors Nialla Murphyho zajímavé zhodnocení. Jedná se o společnosti vlastnící a provozující vodovody a kanalizace a přidružená odvětví. Hlavním důvodem je právě velká důležitost vody pro fungování celého světového hospodářství.

KBI Water Fund

KBI Water Fund funguje od roku 2000. Od institucionálních investorů z řad penzijních fondů, suverénních fondů a municipalit, vyhledávajících zhodnocení kapitálu, se dostal až ke drobným střadatelům. Do budoucna do něj budou moci investovat i čeští občané. Kromě utilit neboli distributorů vody jde i o investice do společností, které nabízí služby a technologie zvyšování nabídky vody čištěním a recyklací. Dále pak do snižování spotřeby vody, vývoje a poskytování technologií, jako měřiče spotřeby, detektory úniků vody a technologie v oblasti přesných zavlažovacích systémů. Společnosti provádějící opravy vodní infrastruktury, tedy potrubí, pumpy a čerpadla. V neposlední řadě jsou to i společnosti vyvíjející nové technologie v oblasti analytiky, testování a zpracování vody.

Portfolio fondu

Fond dlouhodobě překonává zhodnocení celosvětového akciového indexu MSCI All Country World. Do bohatého portfolia patří severoamerické společnosti Puretec a Calgon Karbon s vývojem technologií pro čištění vody, distribuční společnosti z Evropy jako Veolia a Suez ve Francii, společnosti  z Brazílie a Filipín. Většinovým vlastníkem KBI Water Fund je od roku 2016 Amundi, největší investiční společnost v Evropě.

Sdílet