Publikováno: v sekci: Aktuality.

Někteří odborníci se domnívají, že je v současné době sázka na akcie příliš riskantní, protože jsou světové indexy blízko historicky nejvyšším hodnotám.

Pokud si kladete otázku, jak naložit s volnými penězi, protože vklady na spořicích účtech bank nenesou žádný úrok, můžete vkládat do dluhopisových fondů, které jsou konzervativní, ale nejsou příliš výnosné. Navíc se zrychluje inflace. Množí se varování, že se akciové trhy brzy propadnou a do akcií není vhodné investovat. Nervozita stoupá stejně jako varování stratégů z investiční banky Morgan Stanley. Výprodej akcií otřásl trhy v únoru a může se brzy zopakovat.

Úrokové sazby

Úrokové sazby se v České republice začínají zvedat jen pozvolna. Proto se lidé dívají po nových investicích, které jim vynesou alespoň pár procent zhodnocení ročně. Pozitivní je na nízkých úrokových sazbách jen zjištění, že lidé chtějí své peníze stále zhodnotit. Na to ale nejsou vklady v bankách zcela ideální volbou. V 90. letech měli naši investoři většinu svých volných úspor na účtech v bankách. Nyní již několik let rostou investice spíše do podílových a penzijních fondů. Někteří ale neumí rozpoznat rizika a peníze vkládají do riskantních firemních dluhopisů. Investice do akciových fondů vyžadují vyhnout se předraženým titulům internetové ekonomiky, známých pod zkratkou FAANG, tedy Facebook, Amazon, Apple, Netflix a Google, nebo riskantním podnikům, jako je třeba Tesla.

Současný akciový trh

Současný akciový trh je již dekádu na vzestupu. Dobré časy akcií ale mohou brzy skončit. Napovídá to i 20 % propadu u akcií Facebooku v červenci, jenž byl největší jednodenní ztrátou na daném akciovém titulu v historii. Roste i obava z obchodních válek mezi velmocemi. Dále je zde obava, že hospodářský růst na největším akciovém trhu v USA je na vrcholu a nyní zpomalí ve druhé polovině. Americké akcie do konce roku překročí hranici 3 % hned u tří amerických ekonomických ukazatelů, jakými jsou růst mezd, spotřebitelská inflace i výnos desetiletého státního dluhopisu. Investoři by měli diverzifikovat ve větší šíři. Dobrou volbou jsou vyvážené investice do podílových fondů, či levné ETF pasivní fondy kopírují indexy.