Investování do nemovitostí nabízí celou řadu výhod. Jedná se totiž o poměrně bezpečnou investici, při které máte takřka jistý výdělek. Nicméně i investice do nemovitostí mají své nedostatky a tedy nejsou úplně pro každého.
Předpoklady k nákupu nemovitosti
Jestliže chcete investovat do nemovitostí, potřebujete mít značný kapitál. Ceny nemovitostí se totiž pohybují v řádech miliónů korun a je tedy jasné, že se nejedná o zrovna levnou záležitost. Ideální je tedy mít před koupí nemovitosti značný kapitál, který pokryje jak samotnou prvotní investici, tedy nákup nemovitosti, tak vystačí i na to, abyste měli rezervu v případě problémů.
Nemovitosti jsou poměrně náročné na údržbu. Stačí aby se objevila nějaká vada a následné opravy budete muset zajistit právě Vy, jakožto majitel nemovitosti.
Velice snadno se tedy může stát, že zatímco jeden investor má z nemovitostí značné zisky, tak jiný se zase nemůže dostat ze ztráty. A proto přinášíme několik tipů tipů a rad, na co si dát pozor.
Při současných nízkých úrokových sazbách se můžete s dobrou strategií dostat až na výnos okolo 5 %.
Praktické rady před nákupem
Finanční analýza
Před samotným nákupem si nezapomeňte udělat finanční rozvahu, zda se Vám nákup nemovitosti vyplatí. Obecně lze zisk spočítat jako výnos z pronájmu, očištěný o náklady, dělený cenou nemovitosti. K tomuto výnosu je samozřejmě nutné připočíst nebo od něj odečíst vývoj tržní ceny nemovitosti. Nezapomínejte ani na rezervu, která pokryje například dobu na hledání nájemníků, větší opravy apod.
Lokalita
Jak už název napovídá, s nemovitostí nehnete. Pokud se Vám totiž povede získat nějakou levnou nemovitost, která se bude nacházet v nějaké rozvíjející se a prosperující lokalitě, tak máte zčásti vyhráno. Nebudete totiž mít nouzi o potencionální nájemce, popřípadě zákazníky do Vámi vybudovaného hotelu a podobně.
Rezidenční nebo komerční nemovitost?
V principu lze koupit 2 typy nemovitostí – rezidenční na bydlení (byt či dům) nebo komerční objekt (obchod, kancelářské centrum,…). Každý tento typ má své charakteristiky a z nich plynoucí výhody a nevýhody. Mezi hlavní rozdíly patří:
- Výnos – vyšší u komeční nemovitosti
- Likvidita – vyšší u rezidenčního domu / bytu
- Náročnost na údržbu – vyšší u komerčního objektu
- Výše investice – vyšší u komerční nemovitosti
- Citlivost na hospodářský vývoj – vyšší u komerčního objektu*
*ekonomická recese a slabší období pro podnikání může znamenat krachy či odchody nájemníků do levnějších objektů.
Cíl = spokojený nájemce
I když se to zdá triviální, je dobré mít dobré vztahy s nájemníky. V obecnosti platí, že spokojený nájemník nebude mít důvod se stěhovat pryč (menší míra fluktuace). Nájemníkovy spokojenosti lze dosáhnout i kvalitní smlouvou, investicemi do nemovitosti a zlepšování dalších kvalitativních kritérií. Díky tomu budete mít páky na zvyšování nájmu a tím i získávání vyšších výnosů.
Ač tedy může být investice do nemovitosti prodělečnou činností, tak v mnohých případech máte jistotu příjmu. Navíc, kromě pravidelných příjmů se nemovitost při správném zacházení neustále zhodnocuje a v pozdější době jí můžete prodat za pro Vás výhodných podmínek.
Tento typ investice lze tedy označit za ten, do kterého se rozhodně vyplatí jít.