Publikováno: v sekci: Aktuality, Kryptoměny.

Kryptoměny vstoupily do nového týdne v evropské seanci mírně pozitivními výsledky. V 0800 GMT su BTCUSD obchodoval okolo 43870 (+1,58%), EUTUSD 3102 (+1,19%), XPRUSD na 0,9636 (+1,93%). Z průměru výrazně vybočuje ETCUSD na 47,275 (+23,45%), a naopak MITHZSD na 0,0426 (-5,18%).

Digitální scéna dostala na konci minulého týdne tvrdý zásah ze strany čínského regulátory, když byly transakce prohlášeny za ilegální.

Nejstarší kryptoměna BTC se však potýká s problémy již delší dobu a pohybuje se okolo klíčové úrovně 43170.

Tak jako i jiné třídy aktiv, jsou aktuálně kryptoměny závislé na vývoji fundamentálních faktorú, s výrazným impaktem politických přesahů. Asie patříla k nejvýznamnějším regionům, kde se kryptoměny těžily, zejména díky levné energii, což způsobovalo značné problémy s udržením stability v síti. Čínská vláda navíc v posledních týdnech razantně zasáhla v sektorech soukromého vzdělávání, technologických megacaps a financí, ve snaze udržet sociální stabilitu a posílit rozpočtovou stabilitu domácností.

S posledním z uvedených může souviset i deklarace ilegality kryptotransakcí, protože silná volatility na trhu způsobuje nemalé potíže investorům i firmám.
Dalším faktprem ovlivňujícím trh, je pak měnově politický postoj hlavních centrálních bank, kde se očekává postupné uvolňování nákupů aktiv na volném trhu a zvyšování základních úrokových sazeb, což nabízí alternativy s nižším rizikem, ikdyž nikoliv tak robustním potenciálním výnosem.