Ve světě těžařů a ropných rafinérií už nějaký čas vládne neklid a nejistota. A nemůže za to jen nízká cena vzácného černého zlata, těžařům nepomáhají ani přírodní živly a práci jim leckde ztěžují požáry a další katastrofy. Nejviditelněji se to projevilo v Kanadě, která se jen těžce sbírá po uzavření řady svých plošin.
Každý, kdo se věnuje obchodování s komoditami a především s ropou, to už dávno dobře ví. Situace v této oblasti totiž není dobrá, tedy minimálně ne pro těžaře. V Kanadě, která je velkým producentem ropy a dodává jí značné množství i do Spojených států amerických, nedávno vypukly požáry. Těžaři tak byli nuceni v provincii Alberta přerušit práci a stopla se tak produkce o objemu milion barelů denně. Situace se dotkla hlavně velkých společností Suncor či Syncrude. Kromě přerušení těžby musely společnosti kvůli nebezpečí evakuovat i veškeré své místní zaměstnance, kterých bylo více než deset tisíc. Jenže pořád ještě nemají vyhráno, protože rozsáhlé požáry nejsou nejen uhašeny, ale rozšiřují se stále dál. K velké radosti těžarů ale oheň postupuje do jiných oblastí, kde není ropa.
Otázka obnovení
Producenti proto slibují světu, že se pokusí těžbu v co nejkratším čase obnovit. Jenže nikdo neví, kdy to bude. Někde se to může podařit za pár dní, jinde to bude trvat celé týdny. USA tedy i nadále musejí kupovat ropu od jiných exportérů. Jenže výpadky těžby postihly i další významné společnosti v tomto oboru. Problémy nastaly například v Nigérii, kde je zase povážlivá bezpečnostní situace a v těžbě jsou proto nucené přestávky. Podobně je na tom i jihoamerická Venezuela, kde mají aktuálně vyhlášený dokonce šedesátidenní stav nouze. A pokles zaznamenáváme také v Číně. Nikdo si tak netroufá odhadovat, jak se situace vyvine dál.