Publikováno: v sekci: Aktuality.

Velké čínské společnosti jsou pod silným vládním tlakem. Vyšetřování konglomerátu CEFC znervóznilo celou řadu dnešních obchodníků.

Nynější kauza je dalším důvodem, proč by zahraniční obchodníci do budoucna měli přistupovat k velkým čínským akvizicím velmi ostražitě. Velké čínské společnosti jsou s největší pravděpodobností pod silným vládním vlivem. Předseda představenstva konglomerátu CEFC China Energy je vyšetřován právě kvůli hospodářské kriminalitě. Šlo o obchodníka napojené na čínské společnosti.

Čínské konglomeráty

Rychle rostoucí čínské konglomeráty celá řada globálních investorů a regulátorů nyní pokládá za podezřelé právě kvůli jejich neprůhlednosti a financím. Zaplatí cokoli za okázalý majetek a jsou lukrativními obchodními partnery pro mnoho obchodníků. Akvizitoři, prodejci, investoři a poradci posuzují, kdo je v Pekingu v kurzu. Je politicky problematická otázka.

Vyšetřování CEFC

Vyšetřování CEFC zpochybnilo dohodu o převzetí podílu 14 % procent v největší ruské ropné společnosti Rosněfť za 9,1 miliardy dolarů, v přepočtu 188 miliard korun, a přišlo asi týden poté, co vláda oznámila převzetí kontroly nad pojišťovnou Anbang obchodující s aktivy. Předseda představenstva Wu Siao-chuej je vyšetřován pro podezření z hospodářské kriminality. Pozdvižení řadu obchodníků znervóznilo a citlivé téma ani nechtějí komentovat. Kancelář čínské Státní rady na se nevyjádřila.

Podpora Pekingu

Mezi společnosti, které mají viditelnou podporu Pekingu, patří automobilka Geely a Fosun, konglomerát se zálibou v okázalosti s podílem na kanadském provozovateli cirkusů Cirque du Soleil. Geely ohromila automobilku Daimler akvizicí podílu 9,7 % za 9 miliard dolarů. Fosun v posledních dnech skoupil 2 evropské luxusní módní značky a převzal kontrolu nad brazilským makléřem za 245 milionů dolarů.

Společnost CEFC

Společnost CEFC se rychle proměnila z pouhého obchodníka s pohonnými hmotami na ropný a finanční konglomerát s velkými ambicemi konkurovat všem čínským státním energetickým gigantům. Zakladatel Jie Ťien-ming byl vlivnou osobou i za hranicemi vlasti. V roce 2016 jej časopis Fortune zařadil mezi 40 nejvlivnějších lidí ve věku do 40 let na světě. Od roku 2015 je dokonce členem poradního týmu prezidenta Miloše Zemana. CEFC v zahraničí vlastní i pivovar, fotbalový stadion a aerolinky.

Sdílet