Publikováno: v sekci: Aktuality.

Společnost Kofola v loňském roce uvedla své akcie na pražskou i varšavskou burzu. Z varšavské burzy ale chce nyní stáhnout své akcie, aby se stala zajímavou zejména pro investory v České republice. Finanční ředitel společnosti kofola Daniel Buryš okomentoval tento čin tím, že rozdíly v systémech stojí společnost nejen čas, ale i peníze.

Odchod z varšavské burzy

Na varšavské burze je v současné době umístěno řádově asi 1.000 akcií. Na těchto dvou burzách jsou ale mírně odlišná pravidla a zvyklosti. To vše stojí společnost Kofola mnoho energie, času a také peněz. Společnost tvrdí, že zejména proto není setrvání na obou burzách v současnosti možné, protože pak nedává smysl. Rozhodnutí o požádání na stažení akcií z varšavské burzy pak bylo se záměrem, že v příštích letech se společnost Kofola bude zcela soustředit na burzu v Praze.

Společnost nechce sedět na dvou židlích. Podpora českého trhu je velmi dobrý nápad. Věříme, že nastává doba, kdy si společnosti začnou uvědomovat, že ekonomika poroste jen v případě, kdy peníze zůstanou v republice. Češi si tak budou moct koupit akcie společnosti Kofola, které budou nabídnuty na pražské burze.

Akcie společnosti Kofola

Přímo o vyřazení akcií z polské burzy společnost požádala formou nabídkového dokumentu. Předpokládané datum vyřazení akcií z obchodování by mělo nastat v březnu 2017. Tyto akcie od polských investorů odkoupí společnost Kofola za 482 korun. Kofola se řadí k nejvýznamnějším výrobcům nealkoholických nápojů u nás. Výrobních závodů má nyní celkem 6 a jsou umístěny v České republice, Polsku, na Slovensku a ve Slovinsku a celkem zaměstnává 2.000 lidí, z toho nyní asi 700 v České republice.

Společnost vyrábí kromě Kofoly i ovocné nápoje, nápoje značky Vinea, Chito, Top Topic nebo Citro Cola, sirupy Jupí, dětské nápoje Jupík a energetické nápoje Semtex. V prvních třech čtvrtletích společnosti Kofola meziročně klesly její tržby o 2,4 % na 5,43 miliard korun a ukazatel EBITDA, tedy provozní zisk před odpisy, o 13,9 % na 851 milionů korun.

Sdílet