Česká měna má vzrůstající tendenci a má otevřenou cestu k dalšímu posilování.
České koruně prospívá dobrá kondice ekonomiky a současně zájem zahraničních investorů o naše české dluhopisy. Do následujících měsíců by kurz koruny mohl jít až na 26 korun za euro, ke konci roku ale díky uzavírání spekulativních pozic česká měna pravděpodobně zpětně oslabí. Na svou nejsilnější úroveň od zrušení kurzového závazku ČNB vystoupala minulý týden koruna vůči euru a prolomila důležitou úroveň 26,40 koruny za euro. Tím si otevřela novou cestu k jejímu dalšímu posilování.
Koruna, americká investiční banka JPMorgan a ČNB
Koruně prospívá také zájem zahraničních investorů o naše české dluhopisy. Americká investiční banka JPMorgan zařadila v dubnu Českou republiku mezi rozvíjející se země. Jde o jistou a potupnou degradaci České republiky, ale spekulacím se daří. České dluhopisy se tím tak staly součástí dluhopisového indexu rozvíjejících se zemí, a to následně přilákalo pozornost celé řady investorů. Domácí měna tak může v následujících měsících posílit až k 26 korunám za euro. V závěru roku ale asi díky uzavírání některých spekulativních pozic a také platbám do rezolučního fondu zase koruna mírně oslabí k úrovni 26,40 korun za euro.
Vývoj kurzu koruny
Se současným vývojem kurzu koruny je nyní zatím spokojena i naše Česká národní banka. Podle jejího guvernéra Jiřího Rusnoka je posilování naší měny zatím sice mírné a představuje zároveň odpovídající zpřísnění měnových podmínek. Pro další zvyšování úrokových sazeb zatím Jiří Rusnok nevidí žádný důvod. Domnívá se, že k prvnímu zvýšení sazeb opět centrální banka sáhne až v závěrečném čtvrtletí letošního roku. Pokud by se pak česká koruna vrátila nad 26,5 za euro, v tom případě by mohlo první zvýšení sazeb přijít třeba už na srpnovém zasedání. Další vývoj české koruny budeme sledovat.