Publikováno: v sekci: Aktuality.

U nás se debaty točí především kolem otázek, zda jde v současnosti o bublinu nebo výnosnosti těžby. Mnoho investorů považuje své virtuální dobrodružství za spekulaci.

Zejména v USA je častější širší pohled. Kryptoměny symbolizují možnost proměnit finanční systém zaběhnutý stovky let a ovládaný mnoha nenasytnými finančníky. Bitcoin a další kryptoměny se mohou stát novými a nezávislými globálními penězi. Z dlouhodobého hlediska by to mohlo být lepší než stávající systém. Další cestou je možnost, kterou testují ve Švédsku, Estonsku i Velké Británii. Přechod k národním digitálním měnám dávajícím centrálním bankám kontrolu nad emisí peněz. To ovšem paradoxně může vést i k větší centralizaci. Mohla by to být lepší cesta než stávající systém, pokud by to řídili schopní lidé. Řada národních kryptoměn může koexistovat s nadnárodním bitcoinem.

Kryptoměny

Cestou je i specializace jednotlivých kryptoměn, kterých je dnes na trhu asi 1 400 a rychle jich přibývá. Hodně z nich se soustředí na plnění některé z funkcí peněz a specializují se. Slibné jsou integrálně spojené kryptoměny s životaschopným projektem, který lidem šetří práci, čas, náklady a starosti. Kolem nich se budou tvořit komunity zabezpečující poptávku, růst ceny a zhodnocení investice. Projekty mohou být v podobě skutečně decentralizované verze služeb, jako je Airbnb nebo Kickstarter. Investováním do nich spekulujete na to, že se vývojářům podaří projekty realizovat. Investice by měla směřovat do měn, které jsou zaštítěny přidanou hodnotou v podobě inovační technologie.

Bitcoin

Bitcoin má mezi specializovanými virtuálními penězi hrát roli takové rezervní měny nebo komodity, jako je dolar nebo zlato. V současnosti má ale zároveň nejrobustnější a nejbezpečnější způsob ověřování transakcí a je první kryptoměnou, která má nejsilnější komunitu a největší tržní podíl. Je ideálním prostředkem uchování hodnoty a může být využíván některými centrálními bankami v podobě rezervního aktiva, podobně jako zlato. Pokud by měl bitcoin srovnat hodnotu zlata na celém světě, musel by dosáhnout ceny 460 000c dolarů. Aby dorovnal investiční a měnové zlato, stačilo by po vytěžení všech 21 milionů bitcoinů, aby přesáhl kurz 38 000 za kus, tedy 3x vyšší cenu než je dnes. Guvernér České národní banky Jiří Rusnok si ale myslí, že kryptoměna se nestane nikdy ničím podobným, jako je zlato.