Kryptotrh si prošel těžkým prvním čtvrtletím. Mince společně s tokeny padaly a stoupaly závratnou rychlostí. Velký podíl na tom mají regulace, které se plíží do reality v rámci největších světových mocností. Spojené státy, Evropská unie, Indie, Rusko – všechny mocnosti pomalu pracují na tom, aby se kryptopolitika rozjela.
Ze začátku z toho byl trh nervózní, jaký bude výsledek těchto politik a jak ovlivní obchod uvnitř státních hranic a v zahraničí? Pomalu začínáme vidět širší obrázek, a i když některé méně než chvályhodné návrhy prošly i legislativními orgány, vypadá to, že tyto země se připravují na nezastavitelnou budoucnost přijetí kryptoměn.
Investorům musí ulevovat pomalé, ale jisté poznatky o kryptopolitice; trh v posledních týdnech nabírá na obrátkách. Za poslední měsíc se Bitcoinu podařilo přidat k jeho hodnotě tisíce dolarů. Navíc to vypadá, že altcoiny v oblastech, jako například metaverze a Web 3.0, startují a sítě DeFi zaznamenávají příliv kapitálu.
Projekt, který si v poslední době získal velkou pozornost, je Dogecoin (DOGE-USD). Tato memová mince vzkvétá, z velké části díky spojení s Elonem Muskem. Muskův nový významný podíl na Twitteru (NYSE:TWTR) pomáhá zvýšit ceny DOGE. Ale je to opravdu důvod ke koupi? Existuje spousta projektů s mnohem významnějšími katalyzátory a robustnější nabídkou. Zvažte místo toho koupi těchto kryptoměn.
Ethereum
Pokud jde o investici do budoucnosti, Ethereum je jednou z nejlepších sázek. Kryptoměna se může chlubit jedním z nejvíce robustních ekosystémů světa; zásluhou tisícům decentralizovaných aplikací (dapps) je Ethereum jedním z nejpopulárnějších rájů pro vývojáře se špičkovým nápadem.
Kromě dosavadní základní síly je však na obzoru také významný katalyzátor ETH v podobě fúze. Tento připravovaný upgrade sloučí řetězec Ethereum s beacon řetězcem, který by měl obsahovat všechny hlavní nové funkce, které investoři očekávají už několik měsíců.
Až k inovaci letos v létě dojde, do hlavní sítě Etherea se dostane několik špičkových funkcí. Jedním z nich je sharding; technologie umožňuje rozdělit síti bloky dat na části, které budou distribuovány do více uzlů. Důsledkem toho se rychlost transakcí prudce zvýší a poplatky za spotřebu výrazně klesnou. V rámci Merge bude rovněž implementován konsensuální proof-of-stake mechanismus. Nahradí se tak současný mechanismus proof-of-work, který odstraňuje těžbu ze sítě a vede k energeticky účinnějšímu ekosystému.
Terra
V poslední době se hodně mluví o Terře. Ve skutečnosti ekosystém Terra na začátku roku pociťoval určité otřesy. Síť se však vzpamatovává a s ní i cena LUNA.
Ačkoliv Terra není primárně známá svou nabídkou dapp, je to jeden z rostoucích ekosystémů s téměř 200 dappy. Mezi tyto dapps patří některé z nejznámějších DeFi platforem. Tento ekosystém hostí především Anchor Protocol (ANC-USD), který umožňuje sázení kryptoměn za garantovaný výnos okolo 20%.
Terra je nejznámější svou nabídkou stablecoinů TerraUSD (UST-USD). UST je podle tržní kapitalizace jedním z největších stablecoinů na světě v hodnotě téměř 17 miliard dolarů. I když existuje spousta příležitostí jak pomocí USD sázet a půjčovat si, mince je zajímavá i svým jedinečným vztahem s LUNA. Investoři mohou získat pasivní příjem tím, že spálí UST, aby embosovali LUNA, nebo tím, že spálí LUNA, aby embosovali UST. To proto, že Obě mince mají propojené zásoby a tento proces UST drží na jednom dolaru.