Publikováno: v sekci: Aktuality.

Koruna posílila o více než 3 %. Došlo k trojímu zvýšení úrokových sazeb, celkem o 75 bodů.

Bankovní rada ČNB a její měnově-politické jednání s týdnem povinného mlčení centrálních bankéřů, je očekáváno ve výsledku s napětím. Ekonomice se daří o něco lépe, než ČNB předpokládala. Spotřebitelé kupují a je zde i excelentní výkon exportérů. Inflace zaostává za prognózou, ale růst mezd prý nabral na síle. Zda se to týká právě vás, posuďte sami na výplatních páskách. Zvýšení úrokových sazeb byl logický krok a ekonomika to ustála.

Měnové podmínky zpřísňuje koruna

Koruna posílila o více než 3 %, tedy došlo k trojímu zvýšení úrokových sazeb, celkem o 75 bodů. Rekordní ceny bytů jdou spíše na vrub zaostávající nabídce silně omezované byrokracií při schvalování nové výstavby. Na druhé straně nám obrovské množství budov chátrá a neustále stavět na orné půdě je hloupost. Zde se tedy nic převratného nechystá. Zvyšování sazeb asi nebude tak brzy. Hlavním důvodem je fakt, že zvýšení sazeb není trhem chápáno jako symbolické osamocené gesto. Jde spíše o počátek nového cyklu při utahování měnové politiky a nenechává korunu chladnou. Velkorysá politika ECB tak může ČNB rozevřít úrokový diferenciál a otevřít prostor pro nový příliv spekulativního kapitálu. Současná vyšší inflace je díky EET a PHM lepší, ale brzy odezní.

Trhy, CZK a dluhopisy

S nízkou volatilitou koruna setrvává pod hranicí 26,20 EUR/CZK. Dochází k vybírání zisků a zřejmě i odkladu zvyšování úrokových sazeb. Místo třetího kvartálu budou asi až koncem roku. William Dudley má pozitivní nadhled k ekonomice, která má podle něj před sebou dlouhou dobu expanze. To pak poslalo americké výnosy výš a dopad byl poznat právě i na dolaru, který začal posilovat zejména na hlavních párech. Američtí centrální bankéři budou pokračovat. Trh bude trochu více ve střehu, neboť pokračující jestřábí rétorika může dostat Fed k vyslání signálu k zahájení kvantitativního utahování, které se začne rychle blížit.

Měny jako Forint a Ropa

Forint jde do střehu kvůli zasedání MNB a očekává se i spuštění dalšího kola nestandardních opatření zvyšujících likviditu na měnovém trhu. Centrální banka asi více omezí přístup bank zejména do depozitní facility na 3M. Ta je doposud považována za hlavní úrokový instrument MNB. Ropa a její cena se stále drží v blízkosti 47 USD/barel. Je tedy na dohled od 7. měsíčních minim. Neprospívají jí zprávy o skladování na moři, o produkci ropy v Libyi, která údajně vzrostla na 900 000 barelů denně, což je nyní nejvíce od roku 2013.

 

 

 

 

Sdílet