Publikováno: v sekci: Aktuality.

Telekomunikační úřad nabízí lepší podmínky pro čtvrtého operátora. Ve hře je Nordic Telecom, Sazka i Dense Air.

Česká republika hledá nového mobilního operátora pro 5G sítě, od kterých si stát slibuje, že na trh vstoupí už čtvrtá velká telekomunikační společnost. Český telekomunikační úřad nabízí výhodnější podmínky. Zájem projevily společnosti, které úřadu poslaly připomínky k plánované dražbě.

Český telekomunikační úřad

Český telekomunikační úřad vyhověl připomínce právě od společnosti Nordic Telecom, aby nová společnost získala v pásmu 3,5 GHz víc prostoru než stávající operátoři. Současně odmítl požadavek na rozšíření prostoru v pásmu 700 MHz.

Nordic Telecom

Společnost Nordic Telecom v současné době nabízí pevné i mobilní připojení a internetovou televizi. Zda se do dražby nakonec přihlásí, ještě není jisté. Podle ředitele pro vnější vztahy Davida Vosky bude záležet na konečných podmínkách a finální dokumentaci vyhlášení aukce. Rozhodnutí padne po jejím zveřejnění na podzim. Podle Vosky současní operátoři ovládají více kmitočtů, než kolik může vydražit čtvrtý operátor a disponují stovkami MHz pásma. Nová společnost začne od nuly a potřebuje prostor na částečné dorovnání pozice. Ani při uplatnění vyšších spektrálních limitů nebude mít tolik pásma, jako současní operátoři.

Sazka

Podobné připomínky k návrhu aukce poslala i loterijní společnost Sazka, která nabízí telekomunikační služby jako virtuální operátor. Od toho, kolik místa operátoři vydraží, se odvíjí i kvalita a rozsah služeb, které mohou dál nabízet. Ani ona však není rozhodnuta, zda se nakonec přihlásí do chystané dražby. Ministerstvo průmyslu a obchodu ji nepřímo podpořilo ve chvíli, kdy úřadu poslalo podobné připomínky jako společnost Sazka. Mluvčí úřadu Štěpánka Filipová toto tvrzení ale odmítá a tvrdí, že Ministerstvo průmyslu a obchodu podporuje všechny potencionální nové operátory. Uvádí, že je v zájmu všech, aby byla aukce na kmitočty úspěšná a klíčové je zlevnění mobilních dat.

Přílišné zvýhodnění

Telekomunikační úřad většinu připomínek od Sazky odmítl, nebo jim vyhověl jen částečně. Podle bývalého člena rady telekomunikačního úřadu Ondřeje Malého by podněty společnosti Sazka nového operátora příliš zvýhodňovaly. Podle něj by stát od nového operátora vyžadoval co nejméně a současně mu prodal co nejlevněji. To nenabízí motivaci k reálné stavbě sítě a zlepšení situace na českém trhu.

Dense Air

Zájem o aukci má i britská společnost Dense Air, která však nenabízí klasické služby koncovým spotřebitelům. Buduje hotspotové pokrytí tam, kde nemají tak dobré pokrytí operátoři a kapacitu nabízejí ostatním operátorům. To ale neřeší hlavní cíl aukce. Podmínky aukce bude muset posoudit Evropská komise a český antimonopolní úřad. Dražba má proběhnout v lednu 2020.

 

Sdílet