Publikováno: v sekci: Aktuality.

Kdo by neznal americkou softwarovou společnost Microsoft. Jakmile obrazila tato zpráva svět, akcie této firmy vzrostly zhruba o 1 %. Tomu říkáme reakce. Mimo jiné, společnost Microsoft také otevírá v Praze své další vývojové centrum. V příštích dvou letech plánuje zaměstnat až 200 nových lidí.

Americká softwarová společnost Microsoft nejenže odkoupí vlastní akcie za 40 miliard dolarů, ale má i v plánu zvýšení čtvrtletní dividendy o 8,3 %. Pro představu v českých číslech jde o odkoupení vlastních akcie v hodnotě 969,6 miliardy korun. Zvýšení čtvrtletní dividendy o 8,3 % je na 39 centů na akcii. Tento nový program týkající se odkupu akcií naváže na již dřívější program, který probíhal ve stejném rozsah a měl by být dokončen v prosinci.

Pokud srovnáme nárůst dividendy s předchozími roky, je nižší. Očekávání analytiků bylo mnohem vyšší. Morgan Stanley predikovali růst o 10 %. V loňském roce dokonce Microsoft zvýšil dividendu o 16 %, z 31 na 36 centů. V předloňském roce došlo ke zvýšení o 11 %.

První výplaty dividend

V roce 2003 vyplatil Microsoft poprvé dividendu ve výši 8 centů. Tehdy ale nešlo o čtvrtletní výplatu, ale o roční dividendu. V roce 2004 společnost přešla na obvyklou čtvrtletní výplatu dividend. Tato doba byla rozhodující a počínaje tímto obdobím je výše pravidelně navyšována. Vyšší dividenda bude poprvé akcionářům vyplacena 8. prosince a rozhodujícím dnem pro výplatu bude 17. listopad. Díky tomuto zvýšení dosahuje dividendový výnos momentálně 2,7 %.

Proč odkupy vlastních akcií

Program je součástí dlouhodobé strategie této firmy, která směřuje k navrácení hromadící se hotovosti do rukou akcionářů. Odkupy vlastních akcií velmi často vedou ke zvýšení tržní ceny. Díky nižšímu počtu vydaných akcií dochází zároveň k nárůstu zisku na jednu akcii. Jak jsou na tom akcie Microsoftu? Za uplynulý rok posílily téměř o 30 % a dostaly se do blízkosti rekordního maxima z roku 1999.

Jak si společnost Microsoft stojí

Microsoft je stále největším výrobcem softwaru na světě. Jeho operační systém Windows využívá většina osobních počítačů a spousta firemních PC. Společnost ve čtvrtém finančním čtvrtletí, končícím 30. června, hospodařila s čistým ziskem 3,1 miliardy dolarů, tedy 75,1 miliardy korun. O rok dříve vykazovala ztrátu 3,2 miliardy dolarů.

Zmíněné akcie v hodnotě 40 miliard dolarů představují přes 9 % z celkové tržní kapitalizace firmy. Při poslední uzávěrce obchodování dosáhla hodnoty 442,7 miliard dolarů, tedy téměř 10,7 bilionu korun.  Microsoft je v současnosti třetí nejhodnotnější firmou, která je zahrnuta do amerického indexu S&P 500.

Sdílet