Publikováno: v sekci: Aktuality, Kryptoměny.

 

Softwarová společnost MicroStrategy pokračuje v nakupování bitcoinů. Momentálně jich vlastní již za několik miliard dolarů. Z firmy toto činí největšího investora do primární kryptoměny z korporátní sféry.

Ve svém hlášení pro federální Komisi pro cenné papíry americká společnost oznámila, že přikoupila 5050 bitcoinů v hodnotě 243 milionu dolarů, a to za průměrnou cenu 48 099 dolarů. V průběhu července a srpna firma nakoupila 3907 bitcoinů, za které zaplatila 177 milionů dolarů.

Těmito nákupy se celkový objem nakoupené kryptoměny dostal na 114 042 bitcoinů. Náklady na jejich pořízení dělají 3,16 miliardy dolarů, tržní hodnota přibližně 5,2 miliardy dolarů (to je asi 112 miliard korun). Při aktuální ceně, která se pohybuje okolo 46 000 dolarů, dělá zisk již přibližně dvě miliardy dolarů.

Jindy mediálně aktivní generální ředitel společnosti MicroStrategy Michael Saylor se k nákupům tentokrát nevyjádřil. Před zveřejněním hlášení pro Komisi pro cenné papíry na sociální síti Twitter napsal „Slow and steady wins the race“, v překladu „Ti, co běží pomalu a stabilním tempem, vyhrají závod“.

Tím narážel na skutečnost, že MicroStrategy nakupuje bitcoiny postupně, ať už kurz roste, či klesá. První bitcoiny firma pořídila minulý rok v srpnu. Nejvíce jich nakupovala ke konci roku 2020 a na začátku letošního roku. V posledních měsících nakupuje relativně menší objemy.

Od léta minulého roku se ze Saylora stal velký nadšenec do investování do bitcoinu. Nákup bitcoinu radí i dalším firmám. Dokonce se domnívá, že chování jeho firmy inspirovalo Elona Muska, který nakoupil bitcoiny za 1,5 miliardy dolarů účet společnosti Tesla, kterou vede jako výkonný ředitel. 

Nákupy bitcoinů, které MicroStrategy financuje z části i půjčkami, mají podle Saylora pozitivní dopad na hlavní byznys firmy, tedy na prodej softwaru. „Povědomí o naší společnosti se díky tomu zvýšilo až stonásobně. První 3 měsíce tohoto roku bylo naše nejúspěšnější období za posledních deset let,“ prohlásil Saylor v červnu v rozhovoru pro televizní kanál CNBC.

Investice do bitcoinu mají příznivý dopad i na kurz akcií společnosti MicroStrategy. Za poslední rok kurz vzrostl o 350 procent na 642 USD. V únoru se cenné papíry firmy obchodovaly dokonce za více než 1300 USD.

Firlmy MicroStrategy a Tesla však nejsou jediné firmy, které bitcoinu investují. Stejný krok učinila, například také platební společnost Square. Bitcoiny ale vlastní i kryptoměnová burza Coinbase či firma Marathon Digital Holdings, která se zabývá těžbou bitcoinu.