Publikováno: v sekci: Aktuality.

Celosvětová pandemie nemoci COVID-19 způsobí v letošním roce recesi světové ekonomiky. Mohla by být dokonce horší než finanční krize v letech 2008 až 2009. Svět se podle Mezinárodního měnového fondu z krize zotaví v roce 2021.

Představitelka MMF Kristalina Georgievová vítá mimořádná fiskální opatření mnoha zemí s cílem posílit zdravotnický systém, ochránit společnosti a pracující, které to postihlo. Uvítala i kroky centrálních bank, které vedou k uvolnění měnové politiky. Podle ní je však třeba udělat mnohem více, zejména ve fiskální oblasti. Přijde recese, která se definuje jako 2 čtvrtletí poklesu HDP za sebou.

Mezinárodní měnový fond

MMF výrazně zvýší nouzové finanční prostředky a na půjčky uvolní 1 bilion dolarů, v přepočtu 25,9 bilionu korun. O pomoc požádalo Mezinárodní měnový fond už celkem 80 zemí. Na začátku března, kdy se světová ekonomika zvýšila o 2,9 %, už Kristalina Georgievová varovala, že letos poroste pomaleji než loni. Fond v lednové prognóze předpokládal zrychlení růstu světové ekonomiky na 3,3 %.

Kdy přijde zlom

Pokud jednotlivé země posílí své zdravotnické systémy a zamezí šíření koronaviru, světové hospodářství se podle předpokladu MMF zotaví v roce 2021. Tak jak tak bude ekonomický dopad velmi tvrdý. Ale čím rychleji pandemii zastavíme, tím rychlejší a mocnější bude podle Kristaliny Georgievové zotavení. Vyspělé ekonomiky se s krizí vypořádají lépe. Mnoho rozvíjejících se trhů a zemí s nízkými příjmy čeká velké množství potíží. Investoři už od počátku krize stáhli z rozvíjejících se trhů celkem 83 miliard dolarů, což je největší dosud zaznamenaný odliv kapitálu.

Sousední Německo

Německo, které je naším významným ekonomickým partnerem, očekává letos rekordní deficit odhadovaný v současné době na 156 miliard eur. Spolková vláda už schválila úpravu rozpočtu kvůli hospodářským dopadům rychle se šířící pandemie způsobené koronavirem.

Sdílet