Publikováno: v sekci: Aktuality.

Banka Moneta Money Bank navrhuje akcie ve výši 1,23 násobku vykázaného čistého zisku

Banka Moneta Money Bank oznámila výsledky jednak za poslední čtvrtletí loňského roku a také za celý rok 2016. Dále vyšla na světlo světa s návrhem pro dividendu a s výhledem pro rok 2017. Bankovní společnost Moneta vytvořila celkový čistý zisk 4,054 miliardy korun s meziročním poklesem o 10 %. Navrhuje dividendu 9,80 korun za akcii, v hodnotě 1,23 násobku vykázaného čistého zisku a odměnou nad očekáváním trhu. Na pražské burze Akcie reagují růstem na historické maximum 90 korun za akcii.

Pražská burza

Akcie Moneta Money Bank se od května loňského roku obchoduje na Pražské burze. Moneta Money Bank prodala veškeré své akcie General Electric loni na podzim a ten se nyní zaměřuje výhradně na průmyslovou činnost. Proces oddělení od skupiny GE bude dokončen v letošním roce. Výdaje vztahující se k této operaci se mají pohybovat kolem jedné miliardy korun.

Moneta je nad očekávání dobrá

Banka Moneta hodnotou své navrhované dividendy překonává odhad trhu, který se pohyboval na úrovni 8,30 korun na akcii a současně také svoji vlastní předpověď. Předpokladem společnosti bylo rozdělení 100 až 110 % zisku. Banka chce v roce 2017 dosáhnout hodnoty konsolidovaného čistého zisku větší než je hodnota 3,4 miliardy korun s provozními příjmy vyššími než 10,3 miliardy korun. Do budoucna banka Moneta potvrdila také svoji politiku s úmyslem vyplácet na nabízených dividendách nejméně 70 % konsolidovaného čistého zisku.

Čísla banky Moneta Money Bank

Ve čtvrtém čtvrtletí hospodařila banka s čistým ziskem 867 milionů korun a to bylo 1,003 miliardy při porovnání před rokem. Takto překonala tržní konsensus 794 milionů. Očekáváno bylo 2,69 miliardy korun, ale její čtvrtletní čistý bankovní příjem poklesl meziročně na 2,72 miliardy korun z původní hodnoty 2,99 miliardy. V loňském roce 2016 profitovala banka zejména z mimořádného příjmu z prodeje akcií společnosti Visa. Dále jí prospěla majetková účast na Pražské burze cenných papírů v celkové hodnotě před zdaněním 279 milionů korun.

Moneta Money Bank a dividendy

V roce 2016 tak bylo dosaženo významného pokroku v naplňování strategických a finančních závazků banky Moneta. Navzdory náročnému konkurenčnímu prostředí je její retailové i komerční portfolio nyní v růstu. Silnou stránkou je kapitálová přiměřenost s daným poměrem CET1 na úrovni 20,5 %, čehož bylo dosaženo díky iniciativám při uvolnění kapitálu. Tato hodnota významně převýšila interní cíl ve výši 15,5 %. Tím se společnost zařadila mezi jedny z nejlépe kapitalizovaných institucí v naší České republice, ale zejména i v rámci Evropy. Proto bylo možné navrhnout dividendu pro své akcionáře ve výši 9,80 korun za akcii. Jde o výnos téměř 12 % z konečné ceny akcií roku 2016.

Výhled Moneta Money Bank

Prioritou dlouhodobého fungování zvoleného obchodního modelu banky Moneta a odlišení vlastních produktů byl digitální rozvoj banky. Vedle toho byl snížen i objem nesplácených úvěrů o 47 % a jejich poměr poklesl z 11,7 na 6,3 %. Celková míra krytí nesplácených úvěrů má hodnotu ve výši 82,5 %. Náklady na úvěrové riziko kopírují nízkou hladinu na úrovni 84 bazických procentních bodů. Dlouhodobým cílem banky Moneta je návrat k udržitelnému růstu v oblasti úvěrů pro retailové a komerční klienty a malé firmy.

 

Sdílet