Jestli se Bitcoin (BTC-USD) stane „globálním rezervním aktivem“, cena kryptoměny by se podle VanEcka mohla vyšplhat až na 4,8 milionu dolarů. Tato částka je jednou z nejsilnějších býčích předpovědí cen Bitcoinu, jaká kdy byla učiněna.
Odhad přišel poté, co kryptoměna začala kolísat mezi zisky a ztrátami, částečně kvůli záměru miliardáře koupit více Bitcoinů na jedné straně a obavám ze zvýšené regulace na straně druhé.
Může VanEckovo smělé prohlášení nastavit kurz k tomu, aby Bitcoin směřoval prudce výš?
Předpověď pro cenu BTC
Navzdory přesvědčení, že hodnota BTC by se mohla přiblížit pěti milionům dolarů, VanEck nezaručuje, že BTC udělá takový skok. Podle analytiků je totiž větší šance, že se čínský jüan stane globální rezervní měnou. A publikace CoinTelegraph o kryptoměnách připustila, že šance na to, že se Bitcoin stane globálním rezervním aktivem, nejsou velké, a hypotetickou situaci, kterou VanEck nastolil, označil za „velké, kdyby“.
Investopedie uvádí, že americký dolar se stal světovou rezervní měnou už v roce 1944, kdy 44 zemí, které vyhrály druhou světovou válku, dohodlo, že naváží své měny k dolaru. Většina států předtím své měny vázala na zlato.
Teď se situace může změnit. Někteří lidé tvrdí, že s obrovskými rozpočtovými schodky a gigantickým americkým vládním dluhem by dolar už neměl být světovou rezervní měnou.
VanEck navíc teoretizuje, že poté, co nedávné sankce proti ruské centrální bance odstranily držbu amerického dolaru, eura a japonského jenu, poptávka zemí po měnách jiných zemí se sníží. Společnost proto testovala scénáře, podle nichž by se zlato a bitcoiny staly významnými globálními úspornými nástroji.
Firma uvedla, že cenové předpovědi pro Bitcoin, ke kterým dospěla, investoři musí snížit, jelikož není příliš pravděpodobné, že by se tento scénář naplnil. VanEck totiž poukázal na to, že „naším klíčovým bodem je, že vycházíme z extrémních scénářů, které nemusí nastat nebo nemusí nastat úplně.„