Publikováno: v sekci: Aktuality.

Cena nafty stále klesá. Cena benzinu se tento týden už zastavila na stálé hodnotě. I nadále je ale na nejnižší ceně od dubna 2009.

Průměrná cena Naturalu 95 za týden stoupla o 9 haléřů na 25,84 koruny za litr. Cena nafty za týden zlevnila o další 3 haléře na 25,88 koruny za litr a je na nejnižší ceně od dubna 2016. Informace zveřejnila firma CCS, která ceny paliv sleduje. Cena pohonných hmot se propadá od poloviny ledna letošního roku, kdy cena za litr benzinu či nafty přesahovala částku 32 korun. Pokles cen pohonných hmot zrychlil zejména díky šířící se pandemii koronaviru a následnému propadu cen ropy.

Cena pohonných hmot napříč ČR

Nejdražší pohonné hmoty jsou v Praze, kde je cena benzinu v průměru na 27,19 koruny za litr a nafty 27,06 koruny za litr. V ostatních oblastech naší republiky je cena pod 27 korunami za litr. Nejlevnější benzin je v Ústeckém kraji, kde se prodává v průměru za 25,23 koruny za litr, což je o 2 koruny méně než v Praze. Nafta je nejlevnější v Karlovarském a Plzeňském kraji, kde stojí shodně 25,40 koruny za litr.

Saúdský Saudi Aramco hlásí propady zisku

Největšímu světovému producentu ropy Saudi Aramco klesl čistý zisk v 1. čtvrtletí o 25 % na 62,48 miliardy rijálů, v přepočtu na 424,6 miliardy korun, hlavně díky prudkému propadu cen ropy, slabé poptávce způsobené šířícím se koronavirem, nižší rafinerské a chemické marži i snížení hodnoty zásob. Tržby firmě za čtvrtletí klesly o 16,2 % na 225,6 miliardy rijálů, v přepočtu na 1,53 bilionu korun. Ve 2. čtvrtletí chce vyplatit ze zisku za 1. čtvrtletí na dividendách 18,7 miliardy USD, v přepočtu 476,5 miliardy korun. Za loňské 1. čtvrtletí vyplatila 13,4 miliardy USD.

Ceny ropy

Cena severomořské ropy Brent se v 1. čtvrtletí snížila o 65 %. Skupina OPEC+ od května sníží těžbu na rekordních 9,7 milionu barelů denně na podporu cen ropy a omezení nadměrné dodávky na trhy. Skupina zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu – OPEC a její spojence v čele s Ruskem. Společnost Saudi Aramco se snaží upravit dohodu o nákupu kontrolního podílu ve společnosti Saudi Basic Industries – SABIC, což je 4. největší petrochemická firma na světě, jejíž hodnota se po propadu cen ropy snížila o více než 40 %. Nákup podílu ve výši 70 % od státního investičního fondu Saúdské Arábie PIF má být ukončen ve 2. čtvrtletí.