Publikováno: v sekci: Aktuality.

Mobilní telefon má dnes v kapse každý a přináší velkou budoucnost i pro Facebook.

Hodnota sítě Facebook přesáhla hodnotu přes 500 miliard dolarů a odstup za Microsoftem se neustále zmenšuje. Nyní jsou s rostoucím Amazonem na stejné úrovni. Růst největší sociální sítě stále ale nepřesahuje limity. Hodnota akcií a zisk Facebooku prudce stoupá díky příjmům z reklamy na našich mobilech. I když zpočátku největší sociální síť na veřejném kapitálovém trhu budila jisté obavy, situace se zlepšila. Akcie se bez potíží rozprodaly za dobrou cenu a svého času vyvolaly investorskou mánii. Představa profitu na úspěchu firmy, jejíž produkt hojně využíváme, je vždycky velmi atraktivní.

Vývoj trhu

Pak se ale akcie výrazně propadly a po dlouhou dobu se na kurz, se kterým vstoupily na burzu, dívaly akcie Facebooku z nižší pozice. Velkým investorům pak připadalo nesmyslné oceňovat společnost Marka Zuckerberga na stonásobnou hodnotu ročního zisku. Nebylo jasné, zda může dál růst a vyšší počet uživatelů bude představovat i větší peníze. Když lidé omezí pobyt na Facebooku skrze počítače, ale přejdou na chytré telefony, na malé obrazovku se reklamy vejdou v menší míře, což nebude stačit na to, aby firma zvyšovala zisk. Právě mobily daly Facebooku velkou sílu a vhodné akvizice. Nákup obrázkové sociální sítě Instagram a k tomu i velmi úspěšné komunikační aplikace WhatsApp zvýšili její úspěch.

Úspěch Facebooku

Facebook nijak neoslabil ani příchod mnoha nových konkurentů, ze kterých je nejúspěšnější Snapchat, orientovaný na dospívající mládež a počet jeho uživatelů neustále stoupá. Dlouze stagnuje naopak Twitter, ztrácí peníze investorům, a dokonce přichází i o uživatele na americkém a zatím nejlukrativnějším trhu. Facebooku to ale nehrozí, jeho zisky značně rostou v řádu meziročně o 70 %, což nyní burza ocenila prudkým zvýšením kurzu akcií. Facebook se dostal do elitní společnosti firem se svou hodnotou přes půl bilionu dolarů. Vyšší cenu má již jen Apple, Google a Microsoft, který je asi na srovnatelné úrovni jako Amazon.

Nejbohatší muž na planetě

Jeho majitel se nyní stává nejbohatším člověkem na planetě. Zuckerberg má ve společnosti menší podíl než Jeff Bezos ve své, ale i tento podíl je nyní dostačující, aby svým majetkem dokázal zcela spolehlivě dohnat investorskou legendu v podobě Warrena Buffetta. To všechno se děje díky mnohým z nás, díky všem dětem, dospívajícím a dospělým, kteří se od obrazovek počítačů a displejů mobilních telefonů nechtějí odtrhnout. Akcie Facebooku mají velmi dobře našlápnuto.

Sdílet