Publikováno: v sekci: Aktuality.

Společnost O2 je druhým největším operátorem sítí určených pro mobilní telefony v Česku. Tuto společnost ovládá finanční skupina PPF Petra Kellnera. V poslední době oznámila mnohem lepší hospodářské výsledky, než bylo analytiky očekáváno. Společnost chce nyní nad rámec plánovaných dividend začít rozdělovat mezi své akcionáře až 11,2 miliardy korun, které budou uvolněny ze zvláštního ážiového fondu.

Akcionáři tak dostanou k nimi očekávaným nejméně 16 korunám běžné dividendy ještě 4 koruny na každou akcii navíc. Ve výplatě se má pokračovat i v budoucnu až na 36 korun na akcii. Akcie se nedávno přiblížily k šestiměsíčnímu maximu a jejich obchodování na pražské burze je velmi živé. Do budoucna se předpokládá, že díky vyplácení emisního ážia připočítaného k běžné dividendě učiní z O2 jeden z nejvýnosnějších titulů v daném regionu.

O2 začíná vyplácet akcionářům miliardy na základě oznámení z videa

Oznámení výplaty ážiového fondu bylo učiněno velmi nestandardním způsobem. Již v loňských letních měsících se o tom zmínil ve videu natočeného rozhovoru předseda dozorčí rady Martin Štefunko s provozovatelem finančního webu Miroslavem Motejlkem. Po uveřejnění tohoto videa akcie posílily o 13 % a společnost byla kritizována investorskou veřejností za to, že nestandardním způsobem zveřejnila citlivou informaci.

Následovalo pak únorové prohlášení šéfa O2 Budníka v rozhovoru pro HN řekl, že z ážiového fondu se vyplácet nebude. Odůvodněno to bylo tím, že došlo k obnovení výkupu vlastních akcií a společnost prostředky z fondu použije pouze na výplatu standardní dividendy. Ta byla odhadována až na 110 % čistého zisku. Toto prohlášení došlo v době rekordně nízkých úrokových sazeb, nízkého zadlužení společnosti a v porovnání s obvyklou úrovní v odvětví.

Prestižní index a jeho udržení

PPF nyní nutně potřebuje růst ceny akcií O2, snaží se udržet titul ve vysoce prestižním mezinárodním akciovém indexu MSCI. Ten je vzorem pro investující globální fondy a banky. Tato americká organizace MSCI vždy sestavuje index stejného jména a následně posoudí parametry vývoje akcie. Pozici v indexu mírně ohrozil i nárůst Monety Money Bank na pražské burze. Díky vyšší ceně akcií O2 je také pravděpodobnější, že se titul v indexu udrží i během prosince v době, kdy se jeho složení přepočítá. Vyřazení z indexu může znamenat přísun investorů i propad ceny až o 30 %. Poškodilo by to nejdůležitější investici Kellnerovy skupiny v odvětví telekomunikací.

Růst zisku i výnosů může nastat v důsledku toho, kdy se O2 daří snižovat náklady a zaměřit na prodej dat sloužící narůstajícímu počtu klientů s mobilními telefony a umožňující přístup k internetu i aplikacím. Jakmile se společnost zaměří na data a internetovou televizi má v plánu management vyvážit možný pokles zájmu o stávající pevné linky, volání a SMS dominujícími mezi neomezenými balíčky. Internetová televize je nejrychleji rostoucí část byznysu a ta pomůže O2 získat více peněz z domácností disponujících s pevnými linkami.

Čistý zisk O2 vzrostl ve třetím čtvrtletí meziročně o 4,2 % na 1,46 miliardy korun. Byl zastaven pokles celkových výnosů projevující se víc než 8 let. Se započítáním businessu na Slovensku výnosy O2 vzrostly o 1,9 % na 9,5 miliardy korun.

Sdílet