Publikováno: v sekci: Aktuality.

Další z řady konkrétních řešení regulace kryptoměn lze vidět ve Středoasijské republice Uzbekistánu, kde se sám prezident Shavkat Mirziyoyev vložil do místní regulace digitálních aktiv a stanovil jasný postup pro regulační a licenční společnosti, které chtějí v Uzbekistánu podnikat. Jak bude země postupovat a na co se místní podnikatelé nemohou či mohou těšit.

Prvním krokem uzbeckého prezidenta bylo jmenování hlavního orgánu země, který bude dohlížet na kryptotrh, do jehož kompetence bude patřit jak tvorba předpisů, tak dohled nad jejich prováděním. Nově vytvořená agentura nazvaná Perspective Projects Agency bude nejvyšším orgánem v zemi na trhu digitálních aktiv. Pravidla pro trh s digitálními aktivy jsou již v plném proudu a společnosti, které chtějí v této oblasti podnikat, musí být již registrovány a licencovány.

Zákon vyžaduje, aby od 1. ledna příštího byly všechny kryptografické společnosti registrovány u agentury Perspective Project Agency, což znamená, že tamní investoři budou moci obchodovat s digitálními aktivy pouze na burzách, které schválí místní úřady. Nově vytvořená agentura bude mít také pravomoc udělit zkušební licenci, která bude platná po dobu tří let, kdy si firmy budou moci podnikání v tomto oboru „zkusit“ a po třech letech se budou moci rozhodnout, zda chtějí v podnikání nadále pokračovat a docílit tak získání plné licence.

Součástí zákona je také nařízení, že těžaři musí pro svou činnost využívat pouze solární energii a pokud chtějí být přesto připojeni k elektrické síti, budou jim účtovány dvojnásobné poplatky.