Publikováno: v sekci: Aktuality.

Ostravská huť Liberty ve snaze ušetřit odstavila jednu vysokou pec. Mezi odboráři a vedením společnosti Liberty Ostrava probíhaly velké spory. Jednalo se o tom, zda má firma kvůli úsporám odstavit vysokou pec.

V současné době bylo odstaveno jedno ze dvou provozovaných zařízení v někdejší Nové huti. Od úterý je mimo provoz. Přibližně měsíc po odstavení a po sfoukání bude pec chladnout, pak si ji vezmou do rukou údržbáři. Cena plánovaných oprav se podle mluvčí Liberty Ostrava Barbory Černé Dvořákové odhaduje na 45 milionů korun.

Úspory v Liberty Ostrava

Společnost Liberty Ostrava odstavení jedné z vysokých pecí zdůvodňuje potřebou velkých úspor vzniklých kvůli koronavirové krizi a snížení odbytu ocelářských výrobků. Zakázky na květen a červen se notnou měrou snížily. Letošní poptávka bude mnohem nižší než v minulých letech, obzvláště u zahraničních zákazníků.

Odstavení vysoké pece se podle odhadů dotkne asi 400 lidí. Zatím ale není vůbec jasné, jak budou všichni zaměstnanci během odstávky využiti. Podle předpokladu by měla být velká část ze 400 dotčených pracovníků dočasně umístěna do jiných provozů. Podle zástupců odborů však může být dopad na zaměstnanost vyšší.

Zvýšení nezaměstnanosti

Tato skutečnost se nedotkne jen stálých zaměstnanců, ale i těch agenturních, kteří pravděpodobně přijdou o svou práci. Zastavení tavby se dotkne lidí pracujících u vysokých pecí, ale i celého provozu válcovny. Odborový předák Liberty Ostrava Petr Slanina tvrdí, že stále více chybí jakékoliv záruky, že se výroba ve druhé vysoké odstavené peci po odstávce opět rozjede. Lidé se bojí o práci.

Odbory přijdou s peticí

Podle vedení firmy se s odstávkou počítá do konce srpna, pokud se situace zlepší, může být provoz vysoké pece zahájen již v červenci. Toto sdělení ale odborářům Liberty nestačí. Minulý týden byl vytvořen stávkový výbor a odboráři plánují další kroky. Připravuje se petice, díky které chtějí zástupci zjistit, jakou podporu mají mezi zaměstnanci. V plánu je protestní mítink proti odstavení pece. V nouzovém stavu to ale nebude snadné a odboráři nechtějí ohrozit zdraví pracovníků.

Sdílet