Publikováno: v sekci: Aktuality.

První nabídka je mnohem menší než současná cena. Penta chce ve firmě získat stoprocentní podíl.

Investiční společnost Penta oznámila, že chce stáhnout z veřejného obchodování na burzách ve Varšavě a v Praze sázkovou kancelář Fortuna. Chce se stát ve Fortuně Entertainment Group bez plánovaného data prodeje dlouhodobým investorem. Na pražské burze je aktuální kurz akcií Fortuny 108,80 koruny. K prodeji Penta Fortunu dát nechce.

Investiční společnost Penta

Investiční společnost Penta nyní plánuje celkově stáhnout sázkovou společnost Fortuna z uvedených trhů a v Praze a získat ve firmě stoprocentní podíl. Momentálně vlastní asi 2/3. Minoritní akcionáři, kteří vlastní celkem téměř 32 % akcií, nabídne odkup za cenu 98,69 koruny, což je 15,43 zlotého za jeden cenný papír. Česká spořitelna to uvedla to v pátek, která bude celý proces odkupu řídit.

Nabídnutá cena je tak nižší, než částka, za jakou se Fortuna obchodovala v poslední době, kdy akcie stála 108,80 koruny. Po uvedené zprávě Penty začala cena akcie opět padat a ztrácí asi 7 % a obchodovala se nyní na hranici 100 korun. Odkup všech zbývajících akcií obchodovaných na trzích v Praze a Varšavě má být obchodován po získání všech potřebných souhlasů a datum se udává na 21. dubna. Nabídkové období 20. června skončí. Období i cena za akcii jsou pouze předběžná.

Dobrovolná nabídka

Podle analytiků je to dobrovolná nabídka a nepodléhá omezením ze strany regulátora. Nabízená cena je nízká a zatím analytici nedoporučují nabídku využít. Když se Forbet dostane do situace, kdy bude muset podat povinnou nabídku, je pravděpodobné, že bude nabízená cena vyšší. Navrhovaná cena za odkup 98,69 koruny za kus asi nebude stačit a Penta bude muset zvýšit minoritním akcionářům nabídku.

V rámci vytěsnění budou muset pro výkupní cenu platit 2 podmínky. Nesmí být nižší než nejvyšší cena, za kterou Penta akcie Fortuny odkoupila v průběhu půl roku před vytěsněním, a nesmí být nižší než vážený průměr obchodů za půl roku před vytěsněním. Aaktuálně jde o 95,1 koruny za akcii.

Penta a její plány

Penta chce být bez plánovaného data exitu ve Fortuně Entertainment Group dlouhodobým investorem. Jde jí o intenzivní rozvoj na trzích střední a jihovýchodní Evropy. To ovlivní schopnost Fortuny vyplácet své dividendy. Penta chce stáhnout Fortunu z veřejného obchodování, navýšit podíl na 100 % a pokračovat v transformaci jako soukromá společnost. To by mělo znamenat rychlejší rozvoj bez komplikací. Jde o povinné zveřejňování výsledků každý čtvrt rok, což konkurence v regionu zveřejňovat nemusí, protože se s Fortunou a Sazkou veřejně neobchoduje.

Sdílet