Publikováno: v sekci: Aktuality.

Penta skoupí akcie asi za 2x tak vysokou cenu. Svým minoritním akcionářům nabízí 182,5 Kč za akcii.

K ovládnutí společnosti v současné době chybí Pentě necelých 20 % akcií Fortuny. Další navýšení ceny se neočekává. Finanční skupina Penta chce získat sázkovou kancelář Fortuna jen pro sebe. Minoritní akcionáři drží více než 10 milionů akcií a těm nabídne 182,5 Kč za akcii na pražské burze a 29,8 polských zlotých na burze ve Varšavě. Nabídka je dvojnásobná oproti první nabídce v loňském březnu a jde o ocenění společnosti na 9,5 miliardy korun. Odkup na českém trhu bude řídit společnost Patria. Akcie Fortuny vyrostly nad 180 korun a nabídka je asi o 1 % vyšší, než je tržní cena.

Penta a dceřiné společnosti

Snahu o odkup zbývajících akcií Fortuny oznámila společnost Penta již v březnu 2017 prostřednictvím dceřiné společnosti Fortbet Holdings Limited registrované v Nizozemsku a nabízela 98,69 Kč. Penta pak cenu v květnu zvýšila na 118 Kč za akcii. Od té doby navýšila svůj podíl v sázkařské společnosti na nynějších 80,2 %. K vytěsnění minoritních akcionářů je třeba podle nizozemského práva minimálně 95 % hlasů. K prodeji je nutné přesvědčit americký fond Templeton, který vlastní více než 10 %, ale ten všechny nabídky odmítá.

Vývoj akcií

Pro minoritní akcionáře je bezpečné současnou nabídku Penty přijmout. Jestliže dojde ke stažení Fortuny z burzy, budou jimi vlastněné akcie mnohem obtížněji prodejné a dojde k jejich znehodnocení. Stejný postup doporučuje i vedení Fortuny. Na začátku prosince navrhovala společnost Penta 170 Kč a nyní je částka vyšší o 12,5 Kč. Představenstvo a dozorčí rada Fortuny považují nynější cenu za spravedlivou. Další zvýšení výkupní ceny se očekávat nedá. Akcionáři mohou novou nabídku přijmout do 23. února. Nejpozději 6 dní před koncem dané lhůty se sejde mimořádná valná hromada a rozhodně o stažení Fortuny z burzy v Praze a také ve Varšavě.

Cíle společnosti

Společnost chce skoupit všechny akcie kvůli snížení regulatorní zátěže. Společnost se chce zbavit povinnosti zveřejňovat o sobě více informací, které veřejně obchodovaná společnost zveřejňovat musí. Tento stav ji pak znevýhodňuje oproti konkurenci, která na burze akcie neobchoduje. Může pak skupovat další sázkařské společnosti. Společnost Fortuna koupila v loňském roce Hattrick Sports Group s pobočkami v Chorvatsku, Rumunsku a Španělsku. Zda se jí její záměr podaří, se teprve ukáže.

 

Sdílet