Publikováno: v sekci: Aktuality.

V poslední době ceny ropy vytrvale klesají, nyní se pohybují okolo pouhých 43 dolarů za jeden barel. Přitom v minulém měsíci ceny této komodity vzrostly o pětinu, a tak mezi investory zavládl mírný optimismus. Tomu je nyní konec a zdá se, že situace na poli těžby a zpracování ropy se jen tak neuklidní.

Proč se tohle děje? V poslední době se stále zvyšují zásoby samotné ropy i ropných produktů. Poptávka po nich ale není tak velká, navíc řada rafinérií během září plánuje nejrůznější odstávky. Spotřeba sice mírně vzrostla, ale analytici čekali, že poroste mnohem razantněji. Takže zásoby budou zřejmě stále větší a větší. A to se odráží na klesající ceně této suroviny. Jedinou nadějí je tak dohoda hlavních producentů ropy, kteří se mají 27. září sejít a jednat o potenciálním zmrazení produkční úrovně ropy. Jenže podobná jednání probíhala už i letos v dubnu a zkrachovala.

Jiná země, jiný pohled

Na schůzku dorazí vrcholní představitelé zemí, které patří mezi největší těžaře ropy na světě. Jenže dohoda, která by všem pomohla, není pro všechny představitele států tak jednoznačná. Například Írán už předem odmítá, že by snižoval produkci ropy – přestaly pro něj platit sankce, které na zemi uvalily USA a EU, takže země se snaží dohnat to, o co přišla. Takže oznámila, že produkci ropy bude zvyšovat, dokud nedosáhne stavu před uvalením sankcí.

Problém může být i se Saúdskou Arábií. Ta dohodu jako jediná odmítla už v dubnu. Většina zemí se proto obává, že na zářijové schůzce se bude opakovat tentýž scénář, kdy princ bin Salman opět odmítne. Ovšem může se stát, že na zmrazení nakonec i kývne, protože se veřejně hovoří o tom, že největší ropná společnost v zemi, Saudi Aramco, plánuje IPO. To by mělo mít hodnotu až dvou bilionů dolarů. Jenže o akcie logicky bude mnohem větší zájem, pokud se ceny ropy ustálí a vzrostou.

Ruský prezident Vladimir Putin by dohodu uvítal a kartelu OPEC oficiálně oznámil, že je pro zmrazení produkční úrovně ropy. A na zúčastněné země naléhá, aby myslely nejen na sebe a vlastní prospěch, ale hlavně na férovost cen. Na druhou stranu i Rusko neustále zvyšuje svou produkci, takže ustálení cen ropy na trhu tím zrovna nenahrává.