Publikováno: v sekci: Aktuality.

Víc jak polovina analytiků také věřila, že intervence ČNB skončí v dubnu.

Za rok ve stejné době by se podle průzkumu agentury Reuters mezi jednotlivými analytiky měla naše česká měna začít obchodovat na úrovni 25,70 korun za euro. Jde o posílení o 5,2 %, které by znamenalo mnohem lepší výkon, než je očekáváno od ostatních měn v regionu. Celkově 13 z 16 oslovených analytiků věřilo, že ČNB své intervence ukončí v první polovině roku.

Česká koruna

Česká koruna by měla podle očekávání analytiků do roka a do dne posílit vůči euru asi o 5 % a překonat výkon mnoha ostatních měn v regionu. Průzkum agentury Reuters mezi 16 analytiky hovoří jasně. Kurz koruny udržuje centrální banka ČNB pomocí intervencí na devizovém trhu už po dobu 3,5 roku pod 27 korunami za euro. Nyní ale vypršela lhůta slibu ČNB v umělém oslabování naší měny, banka ale zatím pokračuje. Guvernér centrální banky uvedl v této souvislosti, že od dubna by měl přijít konec intervencí a ro prakticky kdykoliv.

Analytici dumají nad koncem intervence

Celek 7 z 16 analytiků, které známá agentura Reuters v období mezi 31. březnem a 5. dubnem oslovila, se domnívala, že ČNB nechá naši korunu posílit zejména pod hladinu kurzového závazku a dojde k tomu už koncem dubna. Celkem 13 z 18 analytiků zase očekávalo, že se to stane zase do data konce června. Podobné výsledky současně ukázal i průzkum HN prováděný v období mezi 20. a 26. březnem.

Rozhodování centrální banky ČNB

Na rozhodování centrální banky ČNB by se měla projevit kromě udržitelné inflace nad 2% cílem centrální banky, což je naprosto základní podmínkou pro ukončení intervencí, také aktivita spekulantů. Nakupují opravdu ve velkých objemech naší koruny, protože neustále věří, že naše stabilně rostoucí česká ekonomika do budoucna bude po tomto ukončení závazku nahrávat zejména posilování měny. Zatím podle předběžných odhadů musela naše ČNB nakoupit pouze v březnu eura za více než 400 miliard českých korun, aby naši českou měnu stále udržela slabší než je hranice 27 korun za euro.

Medián předpovědí analytiků

Pokud jde o medián předpovědí analytiků zaznamenaný v průzkumu Reuters, ten očekávání zcela potvrdil. Ukázal, že během 12 měsíců by se měla česká koruna začít obchodovat na úrovni 25,70 za euro. To zatím představovalo zisk 5,2 %. Opuštění tohoto závazku ČNB může být provázeno zejména výraznými výkyvy kurzu do doby, kdy se koruna ustálí na mnohem pevnější úrovni. Další středoevropskou měnou, která má oslabit je podle průzkumu polský zlotý, který má během následujícího roku oslabit k euru o 0,8 % na 4,265 za euro. Dále pak maďarský forint podle předpokladu bude na úrovni 310 za euro stagnovat.

Sdílet