Publikováno: v sekci: Aktuality.

Již dlouho se očekává přechod kryptoměny Ethereum (ETH) z mechanismu Proof of Work (PoW) na mechanismus Proof of Stake (PoS) a nyní se zdá být opět o něco bližší. Developeři hlásí další výrazný pokrok.

DevOps developer Ethereum Parathi Nayanathi na Twitteru během víkendu oznámil, že jeho tým implementoval tři „stínové forky“ zkušební sítě Goerli, zatímco v testovacím procesu „našli chyby, které se liší od synchronizačního kódu pro časový limit požadavku“, a následně uvedl:

,,Cílem testovací sítě je umožnit komunitě procvičit si provozování svých úzlu, nasazení smart kontraktů, vyzkoušet si testovací infrastrukturu a tak dále.“

Další vývojář ETH, Marius Van Der Wijnden dodal: „Jsme velmi blízko historické události. Dnes testujeme Proof of Stake na Ethereum. Dochází k prvnímu síťovému stínovému forku.“

Stínový fork (shadow fork) je termín, který odkazuje na kopírování dat mainnetu do zkušebního prostředí (testnet), kde vývojáři mohou testovat nové funkce před jejich nasazením do hlavní sítě. Jinými slovy jim umožňuje testovat funkčnost Etherea na PoS bez rizika ztráty nebo vážného poškození sítě.

Když na tuto novinku upozornily weby The DeCrypt nebo Coindesk, v rámci testnetu bylo zpracováno přes 1,8 milionu transakcí s průměrným blokovým časem 13,8 sekundy. 

Vývojáři společnosti Ethereum oznámili plán na mechanismus Proof of Stake přejít prvně již v roce 2015 a zdůraznili, jak náročný proces to je. Hlavním důvodem pro přechod k odlišnému mechanismu je zasazování se o menší uhlíkovou stopu a energetickou náročnost mechanismu PoS, stejně jako o možnost sázet a zbavit se závislosti sítě ETH na těžebním vlivu.

Spoluzakladatel firmy Ether Joseph Lubin, který je výkonným ředitelem společnosti ConSensys, v rozhovoru pro DeCrypt minulý měsíc řekl, že ke konečnému sloučení a přechodu společnosti Ethereum na PoS pravděpodobně dojde ve druhém nebo třetím čtvrtletí roku 2022.