Publikováno: v sekci: Aktuality.

Portugalský parlament Assembleia da República odmítl ne jeden, ale dva různé návrhy na zdanění bitcoinu a dalších kryptoměn, které oba vzešly z politických skupin v menšině. 

Návrhy předložily zejména levicově orientované strany Bloco de Esquerda a Livre a podle zprávy zveřejněné v portugalském ekonomickém týdeníku ECO byly obě sestřeleny během hlasování o rozpočtu na rok 2022, 25. května. 

Socialistická strana, která je nyní u moci a ovládá většinu parlamentního shromáždění, zatím žádné návrhy zákonů nepředložila. Navzdory tomu existuje možnost, že Portugalsko už v blízké budoucnosti nebude kryptoměny ze zdanění vylučovat.

Ministr tvrdí, že portugalská vláda zdaní kryptoměny 

Na začátku tohoto měsíce tamní ministr financí Fernando Medina prohlásil, že vláda začne kryptoměny zdaňovat. Uvedl také, že vláda bude pracovat na předpisovém rámci, ale nestanovil časový rámec, kdy k tomu dojde. 

„Mnoho zemí už systémy má, řada zemí v souvislosti s tímto tématem buduje své modely a my si vybudujeme vlastní,“ řekl.

Kromě toho uvedl, že by v daňovém zákoníku neměly být žádné „mezery“, které by vedly k tomu, že některé příjmy nebudou podléhat zdanění v zemi. 

Mariana Mortágua, poslankyně parlamentu za Bloco de Esquerda, která se k kryptodaním vyjadřuje mimořádně otevřeně, odstřelila administrativu za to, že před hlasováním nenašla mechanismus zdanění kryptoměn. 

„Bez ohledu na nezbytnou budoucí kryptoregulaci je naším příspěvkem k ukončení tohoto offshore podrobit kryptoaktiva stejné sazbě použitelné na kapitálové zisky z rovnocenných příjmů,“ uvedla. 

Zajímavé je, že Mortágua je jedním z lidí, kteří se o zdanění kryptoměn vyjadřovali velmi hlasitě.