Publikováno: v sekci: Aktuality.

Česká republika upadá a euro naštěstí nepřijme. Oproti jiným zemím EU jsme opravdu chudí.

Asi se jen můžeme domnívat, co si ČNB slibovala od posílení měny. Ve většině společností zvětšuje zaměstnanost v oblasti vysoce kvalifikovaných pracovníků, zatímco současně s tím také klesá počet pracovníků méně kvalifikovaných.

ČNB a umělé oslabování koruny

ČNB svým umělým oslabováním koruny 3 a půl roku ztěžovala České republice snahu stát suverénním prosperujícím státem a jsme stále více a více ožebračenou levnou montovnou za minimální mzdu. Guvernér ČNB Jiří Rusnok apeluje na všechny, aby se Česká republika otevřela pracovní imigraci. Pokud ale sledujeme i jiné zdroje, než TV, je nám jasné, že neslučitelnost kultur sebou nese jen potíže. Jiří Rusnok tak trochu působí jako viník, který chce zakrýt vlastní činy, a odvádí pozornost tím, že ukazuje na jiné. Centrální banka pod Rusnokovým vedením oloupila náš lid o kvalifikovaná pracovní místa faktem, kdy přes 3 roky ředila kupní sílu české koruny.

Posílení měny

Posílení měny ve většině společností zvyšuje zaměstnanost vysoce kvalifikovaných pracovníků. Naopak úměrně k tomu klesá počet méně kvalifikovaných. Takto se vyjádřil Boris Kaiser a Michael Siegenthaler v článku, který vyšel v Economic Journalu v loňském roce. Je třeba si ale uvědomit, že potřebujeme zejména tu méně kvalifikovanou sílu.

Pokud lidé nebudou pracovat rukama a vytvářet hodnoty, spekulací se nenajíme. Je třeba orat pole a vyrábět. Domy se sami nepostaví a chleba neupeče. Obrábět kovy, což nikdo neumí. Bílé límečky musí někdo živit. Celková zaměstnanost se podle zmíněného článku nemění, mění se pouze jen její struktura. A přesně tuto změnu struktury potřebuje Česká republika již řadu let. Podle dat OECD je u nás nejvyšší podíl právě překvalifikované pracovní síly.

Levná pracovní síla

Zrušené učební obory a způsob myšlení ve společnosti, že pokud není někdo manažer, není nic, nám škodí stejně jako umělé oslabování koruny. Přesně to značně přispělo k současnému stavu, kdy máme 150 000 volných pracovních míst, o které ale bohužel nikdo nestojí. Lidé se odnaučili pracovat. Proto také zůstáváme pouze montovnou a levnou pracovní silou otrocky pracující za minimální nedůstojnou mzdu. Byli jsme oficiálně zařazeni mezi země třetího světy. Jsme rozkradená, vydrancovaná a zbídačená republika. Země třetího světa, kde se nikomu nechce pracovat za podřadnou odměnu. Odborníky navíc nemáme. Přestudovaní teoretici nás v praxi nezachrání.

Bezdůvodně si zahrávat s kurzem měny se nevyplácí

Podle OECD je zejména automatizací nejvíce ohrožena pracovní síla v České republice a na Slovensku. Chybí nám prý manažeři se západním know-how, které si z Ukrajiny nepřivezeme. Nepřijdou ani v podobě ekonomických migrantů neslučitelné kultury, která nechce pracovat. Mzda v rozředěné koruně není vůbec lákavá. Pan Rusnok vidí největší zloděje příležitostí v zavedení striktní imigrační politiky. Příchod málo kvalifikované síly na naše území ale není řešením. S postupujícím sílením automatizace se stane právě tato nekvalifikovaná síla zátěží. Řešení je nasnadě. Už nikdy si bezdůvodně nezahrávat s kurzem naší měny.

Sdílet