Publikováno: v sekci: Aktuality.

Společnost EPH Daniela Křetínského může po schválení Evropské komise převzít francouzská aktiva Uniperu. Podle EK navrhované spojení neohrožuje hospodářskou soutěž a činnosti společností se v Evropské unii nepřekrývají.

Energetický a průmyslový holding – EPH, který ovládá miliardář Daniel Křetínský nyní může převzít francouzská aktiva německé skupiny Uniper. Schválení Evropskou komisí společnost oznámila na svém webu. Evropská komise dospěla k závěru, že navrhované spojení hospodářskou soutěž neohrožuje a činnosti společností se v Evropské unii nepřekrývají. Převzetí tedy nic nebrání.

Schválení převzetí

Evropská komise uvádí, že společnost Uniper France se ve Francii zabývá výrobou elektřiny z obnovitelných i neobnovitelných zdrojů, dodávkami elektřiny i plynu a zpracováním popela. K činnostem EPH se pak řadí těžba hnědého uhlí, výroba, distribuce a dodávky tepla i elektřiny, distribuce, skladování a dodávky plynu. Společnost EPH neměla doposud ve Francii žádné aktivity. Společnost Uniper provozuje ve Francii zejména uhelnou elektrárnu v Gardanne a v Saint-Avoldu, kde má i 2 plynové elektrárny.

Daniel Křetínský a EPH

Daniel Křetínský je v současné době také spolumajitelem fotbalového klubu AC Sparta Praha. Většinovým vlastníkem EPH se stal již předloni. Aktuálně tak drží 94 % akcií holdingu. Loňský žebříček časopisu Forbes uvedl, že je Daniel Křetínský nyní v pořadí pátým nejbohatším Čechem s hodnotou majetku v celkové výši 59 miliard korun a ve Francii již od loňského roku také vlastní několik tiskových periodik. Patří mezi ně například známé tituly, jako je Elle, Télé 7 Jours, Marianne, Ici Paris a France Dimanche. Během loňského roku také zakoupil podíl v prestižním deníku Le Monde. Podle předpokladu nejde o poslední periodika, která hodlá do budoucna vlastnit.

Sdílet