Publikováno: v sekci: Aktuality.

Uskutečnil se prodej státních dluhopisů za 53 miliard korun. Jde o několikanásobně vyšší částku oproti předešlému plánu.

Ministerstvo financí se ve středu zúčastnilo tří aukcí a prodalo státní dluhopisy za 53,4 miliardy korun. Konečná částka je několikanásobně vyšší než se původně plánovalo. Informace zveřejnila Česká národní banka na internetových stránkách. Původní plán MF byl prodej za maximální částku 12 miliard korun.

Výsledek aukcí

Aukce pokryly třetinu výpůjčních potřeb při deficitu státního rozpočtu ve výši 200 miliard korun. Vysoký zájem investorů způsobilo předchozí zlevnění státních dluhopisů a nynější oznámení možných nákupů státních dluhopisů centrální bankou. Fakt, že ČNB může k tomuto kroku přistoupit, uklidnilo investory a zesílilo poptávku.

Vláda rozšířila možnosti České národní banky obchodovat a tím pomůže státu. Novelu zákona o ČNB už schválila. Bude se obchodovat s cennými papíry s delší splatností, s více institucemi na finančním trhu včetně nákupu státních dluhopisů.

Státní rozpočet

Vydáváním dluhopisů chce ministerstvo financí uhradit letošní deficit státního rozpočtu, který vláda zvýšila kvůli dopadům šíření koronaviru ze 40 na 200 miliard korun. Podle ČNB v loňském roce stoupl čistý zisk bankám a spořitelnám o 9,5 miliardy na 90,9 miliard korun. Do teď mohla ČNB obchodovat jen s nástroji s roční splatností a jen s bankami, spořitelními a úvěrními družstvy. Schválení novely omezení ruší. Centrální banka bude obchodovat s cennými papíry s delší splatností, s pojišťovnami, penzijními společnostmi a dalšími investory, kteří jsou běžnými držiteli státních dluhopisů.

Česká republika

Ministryně financí Alena Schillerová uvedla, že je situace Česka v souvislosti s možností vydávat státní dluhopisy velmi dobrá. Jsme jednou z nejméně zadlužených v EU. V letošním roce očekává Česko nejnižší objem splátek předchozích dluhů od roku 2010 ve výši asi 200 miliard korun oproti loňským 290 miliardám korun. MF chce v dubnu vydat státní dluhopisy za 33 miliard korun. Loni v prosinci uvádělo, že za celý rok 2020 vydá střednědobé a dlouhodobé státní dluhopisy na domácím trhu za minimálně 120 miliard korun. Nejvyšší deficit měl doposud rozpočet za rok 2009 kvůli dopadům světové hospodářské krize ve výši přes 192 miliard korun.

Sdílet