Publikováno: v sekci: Aktuality.

Prodej vozů v rámci Evropské unie během dubna klesl kvůli šířícímu se koronaviru o 76,3 %. V Česku se snížil prodej vozů více jak o polovinu, tedy o 53 %.

Prodej nových osobních automobilů se v měsíci dubnu v celé Evropské unii kvůli rozsáhlé koronavirové krizi meziročně propadl o rekordních 76,3 % a prodalo se pouze 270 682 vozů. Informovalo o tom Evropské sdružení výrobců automobilů – ACEA. Většina prodejen automobilů byla v Evropské unii v důsledku pandemie a opatření proti šíření Covid-19 po celý měsíc duben zcela uzavřena. Celý první měsíc s šířícími se restrikcemi souvisejícími s nemocí Covid-19 vedl k nejvýraznějšímu měsíčnímu propadu poptávky po nových vozech od začátku záznamů.

Propad prodeje vozů

V celém období od ledna do dubna prodej vozů v EU meziročně klesl o 38,5 % a prodalo se 2,75 milionu vozů. Sdružení ACEA upozornilo, že v dubnu vykázaly všechny členské země EU dokonce dvouciferný propad automobilového trhu. Český Svaz dovozců automobilů informoval o tom, že se v České republice prodej nových osobních automobilů v měsíci dubnu meziročně snížil o 53 % a prodalo se 10 679 vozů. Nejprudšímu poklesu v rámci EU čelila v dubnu Itálie, kde prodej vozů klesl o 97,6 % a prodalo se pouze 4279 vozů.

Automobilka Škoda Auto

Z údajů ACEA vyplývá, že propadům čelí i mladoboleslavská automobilky Škoda Auto, která je součástí skupiny Volkswagen. Její odbyt se v dubnu v rámci zemí EU meziročně snížil o 64,6 % na 20 007 vozů. Podíl značky Škoda Auto na trhu EU však dokonce naopak vzrostl na 7,4 % ze 4,9 % zaznamenaných před rokem. Společnosti Škoda Auto v 1. čtvrtletí klesl provozní zisk o 25,1 % na 307 milionů eur, tedy 8,3 miliardy korun. Příčinou je zmíněný nižší objem prodeje, nepříznivý vývoj směnných kurzů a výdaje související s emisemi. Tržby se snížily o 2 % na 4,8 miliardy eur, tedy 130,5 miliardy korun. Poptávka byla hlavně po modelech Scala a Kamiq. Od ledna do března se prodalo 237 000 vozů, tedy o 13,7 % méně než ve stejném období loni.

Sdílet