Ve čtvrtek začala v odpoledních hodinách posilovat cena BTC, atakovala téměř 44 000 USD. Následně cena prudce spadla a momentálně se obchoduje na 39 000 USD. Mezi včerejším maximem 43 000 USD a dnešní cenou 38 200 USD je rozdíl až 12%.
Jeden z hlavních důvodů, který mohl prudkému oslabení ceny Bitcoinu přispět můžeme zařadit všeobecnou nejistotu na akciových trzích a oficiální komuniké ruské centrální banky, která chce kryptoměny úplně zakázat, země má aktuálně třetí největší podíl bitcoin hashratu.
Pokud se jedná o americké akciové trhy, CNBC upozornila i v kontextu s Bitcoinem, že NASDAQ je po včerejšku v tomto týdnu již v téměř 5% minusu. Index S&P500 sleduje výkonnost 500 nejhodnotnějších akciových společností na USA burzách oslabuje již třetí týden v řadě. Trhy na takovou špatnou výkonnost nejsou zvyklé.
Včera NASDAQ ztratil 1,3% a index S&P500 1,1%. Index Dow Jones, který je taky ohrožený oslabil o téměř 1%. Akciový trh otevřel den pozitivně, nicméně ke konci obchodních hodin začal výrazně oslabovat. Podobné chování měl i BTC.
V současnosti jsou akciové trhy vystrašené zejména z očekávaných kroků FEDu – americké centrální banky, ta letos plánuje postupně několikrát zvyšovat úrokové sazby, dále začít i se sužováním rozvahy. Alexandr Kruger, ekonom a trader před necelými dvěma týdny upozornil, že to výrazně změní podmínky na trzích.
Mezitím co FED po vypuknutí koronaviru pumpoval 120 miliard dolarů měsíčně do ekonomiky v rámci QE, v březnu však kohoutky zcela uzavře může peníze z oběhu stahovat. Podle Krugera by mohlo jít až o 80 miliard měsíčně. Pokud se jeho předpoklad stane realitou, rozdíl by činil 200 miliard dolarů měsíčně.